Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye-ABD Görüşmesinde İkili İlişkiler için Önemli Mesaj

Sözcü İbrahim Kalın, ABD Kongre üyeleriyle Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde bir araya geldi. Görüşme öncesinde yaptığı açıklamada ikili ilişkilerinin köklü geçmişini vurguladı. Detaylar altta;
Türkiye-ABD Görüşmesinde İkili İlişkiler için Önemli Mesaj
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Kongre üyeleriyle Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde bir araya geldi. Görüşme öncesi ABD Kongre üyelerine hitap eden Kalın, ikili ilişkilerinin köklü geçmişi olduğunu söyledi.

İlişkilerin İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Türkiye’nin NATO üyeliğiyle daha da güçlendiğini ve bugüne kadar stratejik müttefiklik çerçevesinde sürdüğünü belirtti.

Kalın, bazı konulardaki fikir ayrılıklarına rağmen mevcut ilişkilerde stratejik iş birliği ve çıkarın öne çıktığını dile getirdi. ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Victoria Nuland’ın Türkiye ziyaretiyle yeni stratejik diyalog mekanizmasını başlatmaktan memnun olduklarını ifade etti.

Türkiye-ABD Stratejik Mekanizma toplantısı için bu ayın başlarında Ankara’ya gelen ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Victoria Nuland, ziyareti sırasında yaptığı bir açıklamada Türkiye ABD ilişkilerinde yeni bir enerji yakalandığını ifade etmişti.

Sözcü Kalın Nuland’ın ziyaretini anımsattıktan sonra Türk-Amerikan ilişkilerinin karşılıklı çıkar ve saygı temelinde geliştirilebileceğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

İkili Ticaret Hacminde Hedef 100 Milyar Dolar

İki ülkenin ortak ticaret hacminin 30 milyara dolara yaklaşırken bunun yeterli olmadığını ifade ederek 100 milyar dolarlık hedefe işaret etti. Rusya’nın, Ukrayna’ya açtığı savaşın çok şeyi değiştireceğini belirten Kalın, “Yeni bir çağa, soğuk savaşa giriyoruz, gelecekteki etkilerine hazırlanmalıyız. Gıda, enerji, siber güvenlik ve pek çok konuda hazırlanmalıyız.” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da geçen hafta yaptığı açıklamada soğuk savaşın başladığını belirtmişti.

Müzakere için tarafları Antalya ve İstanbul’da iki önemli toplantıda ağırladıklarını anımsatan Kalın, görüşmeler sonrası umutlu olsalar da şu an durumun zorlaştığını ekledi. Yine de Türkiye’nin müzakere için çabalarını sürdüreceğini vurguladı.

Kalın, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın NATO ittifakı ve ilişkileri güçlendirmenin önemini gösterdiğine işaret ederek şöyle dedi:

“Çıkarlarımızı ve bakış açılarımızı birbirine yakınlaştırmak için iki ülke arasındaki ortak konulara odaklanmalıyız. NATO üyesi ülkelerin birbirine yaptırım uygulaması müttefiklik ruhuna aykırı. Bölgemizde yaşanan gelişmeler iki ülke arasındaki bağların güçlendirilmesi için fırsatlar sunmakta.”

Görüşmede, savaş başta olmak üzere Suriye, Azerbaycan, İsrail gibi bölgesel konularla, enerji güvenliği, savunma iş birliği, ikili siyasi ve ekonomik ilişkilerin değerlendirildi.

Türk heyetinde Kalın’ın yanı sıra Ankara milletvekili Ali İhsan Arslan yer alırken ABD heyetinde Senatörler Richard Shelby, Debra Fischer, Roger Marshall, Thomas Tuberville, Temsilciler Meclisi üyeleri Norvell Kay Granger, Jerry Carl ile ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake yer aldı.

ABD Senatörü Richard Shelby, Türkiye’nin, ABD için önemli bir dost olduğunu belirterek; “biz de bu dostluğu, ticari, diplomatik ve askeri ilişkiler bağlamında desteklemek için buradayız” dedi. Aynı zamanda Türkiye’nin geçmişte ve günümüzde NATO’nun sadık bir üyesi olduğunu belirterek ABD’nin buna saygı duyduğunu dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.