Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çavuşoğlu: Yeni Bir Soğuk Savaş Başlıyor

Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin konuşan Mevlüt Çavuşoğlu, dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Yeni bir Soğuk Savaş'ın başladığı yönünde açıklaması endişeleri artırdı.
Çavuşoğlu: Yeni Bir Soğuk Savaş Başlıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, savaşa ve çatışmada Türkiye’nin rolüne ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulundu. NTV yayınında konuşan Çavuşoğlu, Rusya’nın Ukrayna saldırısı hakkında sorun uzadıkça çözümün daha zor hale geldiğini belirtti.

Tüm dünyada yankı uyandıran ve Rusya’ya yönelik uluslararası yaptırımların artmasına yol açan Bucha’da yaşananların müzakereyi olumsuz etkilediğini söyledi.

Bucha saldırısı sonrası Rusya’nın İnsan Hakları Konseyi üyeliği Birleşmiş Milletler tarafından oylanmış ve Türkiye üyeliğin askıya alınmasından yana evet oylamasında  bulunmuştu.

BM Rusya Oylaması
KAYNAK: BM

Dışişleri Bakanı; “Bucha ve İrpin gibi bölgelerden gelen insanlık dışı görüntüler bizim de kınadığımız görüntüler, bunlar atmosferi değiştirdi” dedi.

Bunların Ukrayna tarafında olumsuz bir hava yarattığını, Rusya’dan farklı açıklamalar gelse de sonuçta bunların müzakere sürecini sarstığını aktardı.

GCM Yatırım Banner

Daha önce Rusya ile Ukraynalı mevkidaşlarının Antalya’daki zirvesine arabulucu rolüyle dahil olan Çavuşoğlu, liderlerin Türkiye’de görüşmesinin Putin’in evet demesine bağlı olduğunu belirtti. Temkinli iyimserliğin sürdüğünü söylerken tüm zorluklara rağmen barışın olabileceğine işaret etti. Ancak olabilirse bu günlerde olması gerektiğini, uzarsa ateşkesin zorlaşabileceğini ekledi.

Liderleri bir araya getirmek için çabaların süreceği bilgisini de verdi.

Birleşmiş Milletler’in yaptırımı durumunda uyacaklarını söyleyerek; “Türkiye uluslararası hukuka uygun hareket ediyor. Biz dengeli tutumumuzu sürdüreceğiz” diye konuştu.

Çavuşoğlu Yeni Bir Soğuk Savaş Başlıyor

Rusya’nın Ukrayna işgali sonrası artan kutuplaşma Soğuk Savaş endişelerini alevlendirirken Çavuşoğlu’ndan da konuyla ilgili açıklama geldi.

“Soğuk Savaş bitmişti” diyen Çavuşoğlu, Rusya-Ukrayna savaşının ne zaman biteceğine ilişkin yüksel belirsizliğin altını çizdi. Savaşın etkilerinin uzun süre devam edeceğini belirten Dışişleri Bakanı; “yeni bir soğuk savaşın başladığını görüyoruz” dedi.

Savaş uzadıkça bunun daha çok derinleşeceği konusunda uyaran Bakan, bunun olmaması için çaba sarf ettiklerini kaydetti. “Biz Türkiye’ye bir kutuplaşma olduğu zaman önem verilmesini istemiyoruz” tersine bu çatışmaların oluşmaması ya da ortadan kaldırılması için sarf edilen çabaların fark edilmesini istediklerini ekledi.

“Türkiye’nin önemini anlamaları gerekiyor” ifadelerini kullanarak stratejik bakmaları gerektiğini Türkiye’nin de dış politikada stratejik adımlar attığını aktardı.

Soğuk Savaş durumunda Türkiye’nin durumuna ilişkin soruya gerginliğin bitmesi için her zaman çabaların sürdürüleceğini belirterek yanıt verdi. Türkiye’nin bir NATO müttefiki olduğunu da anımsatarak dış politikada dengeli tutumun korunacağını belirtti.

Türkiye’nin artık bölgesel değil küresel bir aktör olduğunun altını çizdi.

Rusya-Ukrayna savaşının bitmesi için çabaladıklarını vurgulayan Çavuşoğlu, daha önce de birçok kez belirttiği gibi Türkiye’nin barış yanlısı tutumunun süreceğini kaydetti.

Türkiye’nin konumunun gelişmeler nedeniyle daha iyi anlaşıldığını belirten sunucunun bir NATO müttefiki olmasına rağmen Türkiye’ye yönelik ambargoların olduğunu, bunda bir değişiklik olup olmayacağı sorusunu yanıtladı.

Uluslararası sistemin zaten tartışılıyor olduğunu belirten Çavuşoğlu, sistemin herhangi bir sorunu çözmekte yetersiz kaldığını söyledi. NATO’nunsa bu dönemde öneminin arttığını ve güçlendiğini savundu.

“Birleşmiş Milletler’i reforme etmemiz lazım” diyen Bakan, “Türkiye’ye yönelik bakış olumlu anlamda değişti. Güçlenen Türkiye ileride çok daha önemli aktör olacak” ifadelerini kullandı. Ambargolara atıfla bu durumun değişmekte olduğunu ifade etti.

İngiltere ve Kanada örneklerini verirken ABD ile ihracat izni ve diğer meseleler konusunda görüşeceklerini bildirdi. Mevlüt Çavuşoğlu, “18 Mayıs’ta Washington’da Blinken ile görüşeceğiz” derken, “ABD samimi olursa, biz de gerekli adımları atarız” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın