Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2023’ün Üçüncü Çeyreği için Dış Ticarette Bekleyiş İyimser

Ticaret Bakanlığı, yılın üçüncü çeyreği için dış ticaret beklentilerini açıkladı. Hem ihracat hem de ithalat için iyimser bekleyiş kendini gösterdi.
2023’ün Üçüncü Çeyreği için Dış Ticarette Bekleyiş İyimser
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanlığı, 2023’ün üçüncü çeyreğine ilişkin dış ticaret beklenti anketi sonuçlarından elde ettiği verileri paylaştı. Bakanlık tarafından 31 Mayıs -16 Haziran 2023 tarihleri arasında yapılan anket sonuçlarına göre yılın üçüncü çeyreği için beklentiler pozitif seviyede seyretti.

Anketten elde edilen sonuçlara göre Temmuz-Eylül 2023 dönemi için ihracat beklenti endeksi bir önceki çeyreğe göre 4,2 puan artarak 109,5 olarak gerçekleşti.

İthalat beklenti endeksi ise bir önceki çeyreğe göre 3 puan artış göstererek 105,3 oldu.

Endekste 100’ün üzerinde gelen değer beklentilerin artış yönünde iyimserliği simgelediği, 100’den küçük veriler beklentilerin azalış yönünde kötümserliğe işaret ettiği sonucunu ortaya çıkarıyor.

Değerin 100 olması ise nötr olarak algılanıp, değişim beklenmediği yönünde yorumlanıyor.

GCM Yatırım Banner

2023 yılı 2. çeyrek ihracat beklenti endeksi bir önceki çeyreğe göre 9,2 puan yükselerek 105,3 olmuş, beklenti iyimser yönde kayda geçmişti. İthalat beklenti endeksi ise 23,8 puan azalarak 102,3 seviyesinde kalmıştı.


İhracat beklentilerinde anket sorularının yayılma endeksleri incelendiğinde; gelecek 3 ay için ihracat beklentisi ve ihracat sipariş beklentisi, endeksi azalış yönünde etkiledi.

Mevcut durumda kayıtlı ihracat sipariş düzeyi ve son 3 aydaki ihracat sipariş düzeyine dair incelemeler endeksi yukarı taşıdı.

İhracat beklentilerinde anket sorularının yayılma endeksleri değerlendirildiğinde; gelecek 3 ay için ithalat birim fiyatı beklentisi ve son 3 aydaki ithalat sipariş düzeyine yönelik değerlendirmeler endeksi düşüş yönünde etkiledi.

Gelecek 3 ay için ithalat beklentisi ve şu anda kayıtlı ithalat sipariş düzeyine dair değerlendirmeler endeksin artmasına destek verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.