Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dış Ticaret Verileri Açıklandı: Mayıs’ta Artış Sürdü

Ticaret Bakanlığı tarafından Mayıs ayı dış ticaret verileri açıklandı. Rakamlar dış ticaret açığının arttığını gösteriyor.
Dış Ticaret Verileri Açıklandı: Mayıs’ta Artış Sürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre dış ticaret açığı Mayıs ayında yüzde 19 artışla 12,7 milyar dolara ulaştı. Bakanlığın açıklamasına göre ihracat Mayıs’ta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14.4 artarak 21 milyar 561 milyon dolara çıkarken, ithalat ise yüzde 16’lık artışla 34 milyar 312 milyon dolara ulaştı.

Ocak-Mayıs dönemini kapsayan yılın ilk beş ayında, ihracat yüzde 0.2 artışla 102 milyar 521 milyon dolara, ithalat ise yıllık yüzde 8.9’luk artışla 158 milyar 625 milyon dolara ulaştı. Dış ticaret açığı ise yılın ilk 5 ayında, yıllık bazda yüzde 29.5 artarak 56 milyar 104 milyon doları buldu.

Aylara göre dış ticaret
Kaynak: Ticaret Bakanlığı

Mayıs’ta ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 64 iken geçen ay yüzde 63.1’e gerilerken, yılın ilk beş ayında bu oran yüzde 54,6 olarak gerçekleşti.

En fazla ihracat yapılan ülkeler sırasıyla, 1 milyar 810 milyar dolar ile Almanya, 1 milyar 307 milyon dolar ile ABD ve 1 milyar 51 milyon dolar İngiltere oldu. İhracatta en çok paya sahip ilk 10 ülkenin toplam ihracat içerisindeki payı yüzde 47,5 oldu.

İthalatın en fazla yapıldığı ülkeler ise sırasıyla 4 milyar 575 milyon dolar ile Rusya, 4 milyar 347 milyon dolar ile Çin ve 2 milyar 672 milyon dolar Almanya oldu. Raporun ardından Ticaret Bakanı Mehmet Muş, sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

GCM Yatırım Banner

Bakan Muş açıklamasında, “2023 yılı Mayıs ayında ihracatımız %14,4 artışla 21,7 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu, tüm zamanların en yüksek Mayıs ayı ihracat değeridir. İhracatımız büyümenin itici gücü olmaya devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

Küresel Risklere Dikkat Çekildi

Bakanlık açıklamasında, küresel ekonomide büyümenin düşük seyretmesi ve enflasyonun beklenenden daha kalıcı olmasının toparlanmayı kırılgan hale getirdiğine ve son dönemde finans sektöründeki çalkantıların beklentileri kötüleştirdiğini belirtti.

Yılın başlarında enerji fiyatlarının 2022 yılındaki zirvelerin oldukça altında seyretmesi ve Çin’in yeniden açılmasının küresel ekonomiyi olumlu etkilemesinin beklendiği belirtilirken, ABD ve Avrupa’daki bankacılık sorunlarının riskleri artırdığına yer verildi.

Ticaret Bakanlığı, küresel ekonomik aktivitedeki ivme kaybına ve yaşanan deprem felaketlerine rağmen Türkiye ekonomisinin 2023 yılında oldukça dayanıklı seyrettiğini bildirdi. Türkiye ekonomisinde, depremin olumsuz etkilerine rağmen 2023 yılı ilk çeyreğinde yüzde 4 büyüme kaydedildiği ifade edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın