Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2023’ün İkinci Çeyreği için İhracat Beklentisi İyimser Oldu

Ticaret Bakanlığı, yılın ikinci çeyreği için beklentilerini açıkladı. İhracatta artış beklentisi pozitifken, ithalat için karamsarlık hakim oldu.
2023’ün İkinci Çeyreği için İhracat Beklentisi İyimser Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanlığı, 2023’ün ikinci çeyreğine ilişkin dış ticaret beklenti anketi sonuçlarını paylaştı. Bakanlık tarafından 01 Mart – 17 Mart 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilen anket sonuçlarına göre yılın ikinci çeyreği için beklentiler iyimser kaldı.

Anketten elde edilen sonuçlara göre 2023’ün ikinci çeyreği için ihracat beklenti endeksi bir önceki çeyreğe göre 9,2 puan yükselerek k 105,3 olarak kayda geçti.

İthalat beklenti endeksi ise bir önceki çeyreğe göre 23,8 puan azalarak 102,3 oldu.

Endeksteki 100’ün üzerindeki değer beklentilerin artış yönünde iyimserliğe işaret ettiğini, 100’den küçük veriler beklentilerin azalış yönünde kötümserliği simgelediğini ortaya koyuyor. Değerin 100 olması ise değişim beklenmediğini (nötr) gösteriyor.

2023 yılı 1. çeyrek ihracat beklenti endeksi bir önceki çeyreğe göre 12,1 puan azalarak, 96,0 olmuş, beklenti kötümser yönde kayda geçmişti.

GCM Yatırım Banner

İthalat beklenti endeksi ise 2022’nin son çeyreğine göre 12,4 puan yükselerek 126,1 olmuş, ithalata yönelik beklentiler iyimser yönde gerçekleşmişti.

Ticaret Bakanlığı 2. Çeyrek İhracat Beklenti Endeksi
Kaynak: Ticaret Bakanlığı

İhracat beklenti endeksinde oluşan alt başlıklar ele alındığında; gelecek üç ay için ihracat beklentisi ve ihracat sipariş beklentisi 100 eşiğinin üzerinde kayda geçti.

Kayıtlı ihracat sipariş düzeyi ve son üç ay için ihracat sipariş düzeyi 100 eşiğinin altında yer aldı.

Ticaret Bakanlığı, geçen hafta paylaştığı verilerde dış ticaret açığının mart ayında 8,6 milyar dolar olduğunu açıklamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.