Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2023’te Dijital Varlıklara Son Yılların En Büyük Girişi Oldu

Bitcoin’in reel olarak kazandırdığı 2023 yılında, dijital varlıkların tamamına 2,25 milyar dolar sermaye girişi oldu.
2023’te Dijital Varlıklara Son Yılların En Büyük Girişi Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2023 yılı finansal yatırım araçları açısından genel olarak negatif geçti. Enflasyonun çok yüksek olduğu bu ortamda, fiyatlar nominal olarak artsa da reel olarak bir kazanç sunmadı. Borsa, mevduat, tahviller, dolar ve Euro enflasyonun altında yükselerek, reel olarak yatırımcısına kaybettirdi. Dün Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte 6 aylık enflasyon oranı yüzde 37,56 olarak hesaplandı.

Buna göre altı aylık vadede yüzde 40 yükselerek tek kazandıran Bitcoin oldu. Kaynakların aktardığı bilgiye göre 2023 yılında dijital varlık yatırım ürünlerine 2,25 milyar dolar giriş gerçekleşti. Bu rakamın 2017’den bu yana görülen en büyük sermaye girişi olduğu belirtildi.

Aynı zamanda 2022 yılında gerçekleşen girişin 2,7 katına denk geliyor. Kripto para birimlerinin öncüsü olan Bitcoin, toplam girişlerin yüzde 87’sini karşılayan 1,9 milyar dolarını oluşturdu.

Ethereum’da 78 milyon dolar, Solana’da 167 milyon dolar giriş kaydedildi. Bu arada Bitcoin dünkü sert dalgalanmadan sonra bu sabah yüzde 4 ekside 43 bin dolar sınırında hareket ediyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın