Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

200 TL’lik Banknot Basımı Kasım’da Rekor Kırdı!

Türkiye'de yüksek enflasyon oranlarıyla mücadele edilirken Kasım ayında 200 TL'lik banknotların sayısı iki katına çıktı. Detaylar haberde...
200 TL’lik Banknot Basımı Kasım’da Rekor Kırdı!
HABER GİRİŞ

Türk Lirası dolar karşısında değer kaybederken enflasyonun yüzde 80’inin üzerinde olması  tüketicileri ve işletmeleri olumsuz yönde etkiliyor.

Durum böyleyken ödemelerde 5,10 ve 20 TL’lik banknotlar yetersiz kaldı. Türkiye’nin Kasım ayında dolaşımdaki en büyük banknot olan 200 liranın basımı rekor kırdı.

“200 TL’lik Banknot Basımı 2009’dan Bu Yana En Yüksek Seviyede”

Bloomberg’de yer alan habere göre Türkiye rekor düzeyde en büyün banknotu basarak ülkeyi nakit parayla dolduruyor.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan (TCBM) alınan verilerde tedavülde 200 liralık (10,73 dolar) banknot sayısının basımların başladığı 2009’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştığı saptandı.

Bloomberg Türk Banknotları
Kaynak: Bloomberg 

TL’nin bu yıl dolar karşısında yüzde 30 değer kaybettiği aktarıldı. Bloomberg’de yer alan haberde Türkiye’nin gelişmekte piyasalarda Arjantin pezosundan sonra en kötü performans gösteren ülke olduğu ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Bu gelişmelerin öncesinde yakın bir zamanda 1 TL’nin maliyetine yönelik konuşmalara Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nden yanıt gelmişti.

1TL’nin üretim maliyetinin 3’TL’ye yükseldiği ile ilgili iddiaların gerçek dışı olduğu aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.