Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Darphane 1 TL’nin Üretim Maliyetine Açıklık Getirdi

Para basımında maliyetlerin artmasıyla birlikte madeni paraların değerinin üzerinde mâl edildiğine yönelik iddialara açıklama geldi.
Darphane 1 TL’nin Üretim Maliyetine Açıklık Getirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, özellikle son günlerde kamuoyunda konuşulan ve merak konusu olan konuya açıklık getirdi. Yüksek enflasyon ortamında üretimdeki maliyet artışlarına madeni paraların da eklendiği ve 1 TL’nin üretim değerinin 3 TL’ye yükseldiğine yönelik iddialara yanıt geldi.

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, tedavüldeki 1 TL’nin üretim maliyetinin, madeni paranın değerini aştığına yönelik beyanların gerçek dışı olduğu duyuruldu.

Ayrıca ülkedeki madeni para ihtiyacının arz-talep dengesine göre sorunsuz ve kesintisiz olarak karşılandığının altı çizildi.

“Madeni Paraların Üretiminde Dalgalı Fiyatlar Olumsuz Etki”

Darphane’nin, yüksek güvenlik alaşımı içeren metallerden ürettiği madeni paralarda kullanılan bakır, çinko ve nikel fiyatlarının dalgalanma yaşadığı bildirildi.

Volatil seyreden fiyatların ise küresel çapta meydana geldiği, dünya üzerinde tüm madeni paraların üretiminde dalgalı fiyatların olumsuz etki yarattığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Bu ortamda piyasaların dengeye oturmasıyla birlikte madeni para üretim maliyeti ile nominal değerlerin de tekrar dengelendiği açıklandı.

Para üretiminde denge ortamının sağlandığının altı çizildi. Söz konusu beyanların asılsız olduğu ve kamuoyunun dikkate almaması gerektiği bildirildi. Darphane’den yapılan açıklama şöyle:

“Bu tür asılsız beyanlar dikkate alınmamalıdır. Ayrıca üretimi yapılan madeni paraların ne şekilde üretileceği ve nasıl üretileceği konuları 1264 Sayılı Kanun ile düzenleme altına alınmıştır. Ayrıca madeni paralar, 32 Sayılı Türk Parası Kıymetini Koruma Tebliği ile de korunmaktadır. Bu paraların içindeki değişik türdeki metal alaşımları elde etmek için eritmeye kalkanlar, ciddi cezai şartlarla karşı karşıya kalacaklardır.” (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın