Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

20 Yıl Garaja Hapsedilen Mercedes SL 500’ün İlginç Hikayesi

Bu haberimizde, dünyada çok az rastlanacak bir olayı vereceğiz. 20 yıl önce hediye olarak aldığı Mercedes'ini hiç çıkarmadan 20 yıl bir garajda muhafaza etti. Ama neden? Bakalım unutulan Mercedes'in hikayesi neymiş?
20 Yıl Garaja Hapsedilen Mercedes SL 500’ün İlginç Hikayesi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Size de haberimizin başlığı ilginç geldi değil mi? İnsanlar, gün içerisinde irili ufaklı birçok şey kaybedebilir. Maddi değeri vardır veya yoktur. Sorun o kaybettiğiniz materyalin ne kadar değerli olduğu! Bir deniz kenarında, iskele üstünde selfie çekmeye çalışan insanların en pahalı telefonlarını nasıl suya düşürdüklerine şahit olmuşsunuzdur. Ve son bir ümitle suya giren insanları!

Hayatta şahit olmadığınız ve olamayacağınız bir olay da evinizin veya arabanızın anahtarını kaybettikten sonra en ufak bir tepki vermemektir. Hiç duydunuz mu evinin anahtarını kaybettikten sonra evine girmeyeni? Biz duymadık. Ama 1996 yılında hediye olarak alınan Mercedes SL 500‘ün anahtarını kaybeden birisi, o günden beri bir kere bile arabasına binmemiş. Oysaki Mercedes S Serisi ve türevleri en beğenilen otomobiller arasında bulunurken, bu umursamazlık da neyin nesi acaba!

Bakalım bu pahalı hediyenin hikayesi neymiş?

Mercedes İstediğiniz Zaman Size Yeni Bir Anahtar Gönderebilir

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Bu haberi bin kişiye sorsanız gelecek cevap sabittir, saçma! Tabi ki saçma. Kim binlerce TL değerinde ki arabasını bir anahtar uğruna öylece bırakıp gider. Bu gibi durumlarda, her aracın sistemi farklı olsa bile çözümü vardır. Yani, kaybedildi diye kendimizi korku filmleri içinde yaşıyor gibi bir psikolojiye sokmamıza gerek yok bence.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Mercedes modellerinde, fabrikasyon olarak uzaktan erişim sistemi olduğunu eskiden beri bilmekteyiz. Bu aracın üstü açık bir SL değilde “coupe” model olsaydı! Sanırım garajda geçireceği yıllara bir 30 yıl daha dahil edebilirdik. Hediye olarak aldığı arabanın anahtarlarını nerede, ne şekilde kaybettiği de belli değilmiş. Gelen bilgilere baktığımızda Mercedes SL’nin gösterge panelinde yazan rakam daha 3 hanelilere ulaşmamış. SL 500 sadece 80 km yol yapabilmiş.

GCM Yatırım Banner

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==İşin en ilginç tarafı ise, arabanın temizliği belli aralıklarla aksatılmadan yapılmasıdır. Boya koruması olmak üzere, içinde de deri döşemelerin ilk tazeliği korunmuş. İngiltere’de geçen olay duyanları oldukça şaşırtmış. Peki bu saygı değer kadının Maybach S650 Cabriolete bu şekilde hapis cezası verdiğini düşünebiliyor musunuz?

Klasik Araba Tutkunları SL500’ü Alabilmek Adına Sıraya Girmişler

Klasik Araba Tutkunları SL500'ü Alabilmek Adına Sıraya GirmişlerBöyle bir arabayı gerçekten herkes almak ister. 1996 model olup, sıfır bir şekilde muhafaza edilen bir arabayı kendi üreticisi bile almak isteyebilir. Mercedes SL500‘ün yoğun ilgiden dolayı açık artırma usulü ile satışının yapılacağı bildirilmiş. Fiyatlandırmasını kim yapacaksa kafasının içerisinde büyük ölçekli bir fırtına olacağı kesin diyebiliriz. Çünkü 21 sene önce sıfır çıkmış bir arabanın, uzun yıllardan sonra sıfır kalması alışıldık bir durum değil!

Ancak SL500 için açık artırmada 10 bin $ ile başlangıç fiyatı verilebilir. Bazı klasik tutkunu insanlara görede; dünyada eşine az rastlanacak bu olayın en az 20 bin ile 50 bin $ arasında olması gerektiğini söylüyor. Olaya burdan baktığımız zaman da, işin aslı bu Mercedes’in gerçekten de büyük rakamları hak ettiği düşüncesindeyiz.

Bir durumdan daha bahsedecek olursak; diyelimki anahtar yaptırıldı! hemen binip gideceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Her ne kadar sıfır olsa da, bazı parçalarda yılların verdiği deformasyonlar olacaktır. Hatta olmuştur. Motor aksamında bir çok parça yenileceği gibi, yürüyen aksamlarda da revizeye gidilebilir.

Sonuç olarak karşımızda 1996 yılına ait sıfır kilometre bir Mercedes SL500 modeli var. Kendi açımdan; günümüzde bile hayranlıkla baktığımız bu arabaya gerçekten sahip olmak isterdim. Fazla paralar verildiği zaman her arabanın mutlaka en temizini bulmak mümkün olabilir ancak, böyle bir SL’yi bulmak imkansıza yakındır. Peki sizinde imkanınız olsa ve karşınıza böyle bir Mercedes SL500 çıkmış olsa ne yapardınız?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.