Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

14 Ülke Tarafından Kullanılan Sömürge Parasının Euro’ya Sabitlenmesi Sonlanabilir

14 ülke tarafından kullanılan CFA frangı, reform çağrılarıyla bir devri sonlandırabilir.
14 Ülke Tarafından Kullanılan Sömürge Parasının Euro’ya Sabitlenmesi Sonlanabilir
HABER GİRİŞ

Eski sömürgelerinde Fransız etkisinin önemli bir ayağı olan ve 14 ülke tarafından kullanılan CFA frangı, Afrika liderlerinin revizyon çağrısıyla karşı karşıya kaldı. Analistler Afrika para birimi bloğu için reform çağrılarının, yabancı yatırımcılar için yıkıcı olduğunu kanıtlayabileceğini söyledi.

Sonuçta 14 Batı ve Orta Afrika ülkesini kapsan CFA frangı, Afrika liderlerinin yanı sıra Emmanuel Macron’un da hedefi olmuştu. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, anlamlı bir reform için istekliliğini açıkça dile getirmişti.

Bu noktada, para biriminin euro karşısında sabitlendiği ve katılımcı Afrika ülkelerini döviz rezervlerinin yüzde 50’sini Fransız hazinesine yatırmaya zorladığı vurgulandı. CFA frangının önemli bir finansal istikrar kaynağı olmasına rağmen yarım asırdır Fransa’dan bağımsız olan ülkeler üzerinde uyguladığı güç nedeniyle politik açıdan hassas olduğu eklendi.

Teneo’nun Başkan Yardımcısı Anne Frühauf ve Başkan Yardımcısı Malte Liewerscheidt de yayınladıkları notta duruma işaret ederek şu yorumu yaptı:

CFA Frangı Euro Sabitlenmesi Uzman Yorumları “Uluslararası yatırımcılar, 1945’teki başlangıcından bu yana yalnızca bir kez devalüe edilmiş sabit bir döviz kuruyla gelen kesinliği yitirmeye karşı direniyor.” Çünkü garantinin iptali durumunda, CFA frangının euro karşısındaki sabitliğinin soru işareti haline geleceği ve bunun da kur riski belirsizliğini artıracağı söylendi.

Beninli lider Patrice Talon Kasım ayında, sekiz Batı Afrika Para Birliği ülkesinin rezervlerini Fransa Merkez Bankası‘ndan çekmeyi planladığını belirterek para birimiyle psikolojik bir sorun olduğunu söylemişti. Bununla birlikte, söz konusu sert hamle henüz gerçekleşmedi ve uzmanlar, önemli reformların yakın gelecekte belirsiz kalmaya devam edeceğine inanıyor.

GCM Yatırım Banner

Teneo yöneticileri Frühauf ve Liewerscheidt, bölgesel liderlerin popüler Fransa karşıtı duyarlılığı reform çağrılarıyla cevap verirken CFA frangının dayanıklılığında çoğunlukla suçlu olduklarını öne sürdü. “Fransız yatırımının, askeri yardımın ve kalkınma iş birliğinin karşı konulamaz gücü, CFA frangı düzenlemesine karşı açık bir isyan olasılığını çok düşük kılıyor” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.