Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

1 Ayda Yüzde 175 Kazandıran Halka Arza İlgi Artıyor

2023 yılını halka arzlarla anmaya devam ederken, etkileri hala devam ediyor. Agrotech 1 ayda yüzde 175 kazandırarak yabancı ilgisini de çekmeyi başardı.
1 Ayda Yüzde 175 Kazandıran Halka Arza İlgi Artıyor
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da halka arzlar 2023 yılında yatırımcıyı kâra doyurdu. Birkaç tanesi dışında neredeyse tüm halka arzlar büyük bir kazanç sundu. Hala portföyünde tutanlar ise kazançlarını artırmaya devam ediyor.

Agrotech Yüksek Teknoloji 23 Kasım 2023 tarihinde 5,21 borsada işlem görmeye başladı. 6 gün tavan gidip devre kesicide işlem gördükten sonra yükseliş eğilimini koruyan hisseler, 12 Aralık 2023 tarihinde 16,26 liraya kadar tırmandı. Devamında ise bir miktar gevşedi ve 2024’ün başında 12 liranın altına indi. Ancak bu düşüş yeni bir çıkışın başlangıcı oldu.

AGROT kodlu hisseler 2024 Ocak ayının ortasından bu yana güçlü yükselişle işlem görüyor.
AGROT Hisse Fiyatı - 13.02.2024
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hisseler bugün TSİ 15:45 sularında yüzde 6,63 artıda 42,5 liradan alıcı buluyor. Tüm zamanların zirvesini bugünkü işlemlerde 43,22 liraya taşırken, aylık bazda yüzde 175 civarında getiri sundu. Haftalık getirisi ise yüzde 40’ı aşmış durumda bulunuyor.

Agrotech hisseleri borsaya girdikten sonra şirket başarılı girişimlerine devam etti. Şirket alımları yapan Agrotech borsadaki ilgiyi hiç kaybetmedi ve geçen hafta yeni bir şirketin daha yüzde 70 hissesini alacağını açıkladı. Bu haberlerle birlikte alımlar güçlendi.

MSCI Small Cap Endeksi’ne girmeyi daha borsadaki 4. ayında başaran Agrotech, ilk günden bugüne yüzde 800’den fazla kazançla işlem görüyor.

GCM Yatırım Banner

Dünya’ya konuşan Agrotech Genel Müdürü Hasan Hüseyin Demiröz ise halka arz işlemine uzun yıllar boyunca hazırlandıklarını dile getirdi.

Demiröz, “Bugün Agrotech çatısı altında tarım ve teknoloji alanında yatırımlarımızı sürdürürken, bize güvenen yatırımcılarımızla birlikte büyümeye devam ediyoruz. Şirketimizin yüzde 25’i halka açık paylardan oluşuyor. Halka arz fiyatımız 5,21 TL iken kısa sürede hisse değerinin 40 TL’nin üzerine çıkmasından büyük bir gurur ve mutluluk duyuyoruz. Başarılarımızın hem yerli hem de yabancı yatırımcılar tarafında karşılık görmesi, gelecek dönemde atacağımız adımlar konusunda bizi de cesaretlendiriyor,” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin farklı bölgelerinde sözleşmeli tarım anlaşmalarına imza atan şirket, yatırımlarını artırıyor. Faaliyet alanlarını geliştirmeyi de sürdüren şirketin 20 bin dekarlık alanda badem yetiştiriciliği yapılması ve 1 yılda 2 milyar lirayı aşan üretim değerine ulaşması hedefleniyor.

Aynı zamanda organik nar üreticileriyle 6 bin dekardan fazla alanda sözleşmeli tarım anlaşması imzaladığı biliniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.