Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Zuckerberg: Meta’nın Metaverse’e Bağlı Kaldığını Söyledi

Meta kurucusu Mark Zuckerberg, şirketinin Metaverse’e yönelik yatırımlardan vazgeçmediğini söyledi. Ayrıntılar haberde...
Zuckerberg: Meta’nın Metaverse’e Bağlı Kaldığını Söyledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Meta’nın kurucusu Mark Zuckerberg, şirketin yapay zekaya çok açık bir dönüş yapmasına rağmen, Metaverse’ten vazgeçmediğini söyledi. Zuckerberg son dönemde yapay zekadaki atılımlarının, Metaverse’e olan yaklaşımlarında bir değişiklik yaratmadığını vurguladı.

Yapay zekaya yatırımlarının devam ettiğini belirten Zuckerberg, “Metaverse vizyonuna da tamamen bağlı kalmaya devam ediyoruz. Bu iki ana öncelik üzerinde uzun yıllardır paralel olarak çalışıyoruz. Birçok yönden iki alan örtüşüyor ve birbirini tamamlıyor” diye konuştu.

Girişim nedeniyle milyarlarca dolar kaybetmeye devam eden sosyal medya devi için Metaverse’e odaklanmak karlı olmadı. Metaverse’den sorumlu olan Meta’nın Facebook Reality Labs (FRL) bölümü, 2021’de 2,3 milyar dolar gelir üzerinden 10,2 milyar dolar zarar ederken, 2022 boyunca 2,2 milyar $ gelir üzerinden 13,7 milyar dolar zarar yazdı.

Bunun iddialı, uzun vadeli, çok yönlü bir yol haritası olduğunu aktaran Zuckerberg, Reality Labs portföyünde VR, AR, Metaverse, sosyal platformlar, nöral arayüzler genelinde pek çok bileşen yer aldığını söyledi. Buradaki yatırımların geri dönüşünü değerlendirmek için uzun vadeli bir ufka sahip olduklarını belirtti.

Haklı çıkacağını garanti edemeyeceğini ancak dünyanın gittiği yönün bu olduğunu düşündüğünü sözlerine ekledi. Meta, mali ikinci çeyrek net gelirini önceki yılki 6.7 milyar dolar seviyesinden 7.79 milyar dolara yükseltti ve gelir yüzde 11 artışla 32 milyar dolara ulaştı.

Facebook ve Instagram dahil olmak üzere uygulama ailesinin günlük aktif kullanıcı sayısı da sırasıyla yüzde 5 ve yüzde 7 artış gördü. Meta’nın Twitter’ın yerini alacak şekilde tasarlanan Threads uygulaması, kullanıma sunulduğu haftadan itibaren aktif kullanıcı sayısında yüzde 60’lık bir düşüş yaşadı.

Şirket 2021 yılında Metaverse alanına odaklanacağını belirterek, Facebook olan adını Meta olarak değiştirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%