Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zorunlu Trafik Sigortasında Yeni Dönem Başlıyor: Talepte Patlama Var

Zorunlu trafik sigortasında mayıs ayı itibarıyla yeni döneme geçmeden önce kaskoda talep patlaması yaşandı. Araç sahiplerini ilgilendiren haberin detayları aşağıda…
Zorunlu Trafik Sigortasında Yeni Dönem Başlıyor: Talepte Patlama Var
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Mehmet Akif Eroğlu’nun geçen yıl kasım ayında duyurduğu zorunlu trafik sigortasındaki yeni uygulamanın hayata geçmesi için sayılı günler kaldı. Yeni sistemde sürücüleri, karnesine göre yüzde 50 indirim ya da yüzde 200 zam beklerken, yeni uygulama öncesi kaskoda talep patlaması yaşandı.

Sahada yaşananları paylaşan Tüketici Konfederasyonu Sigorta Komisyonu Başkanı Turusan Bağcı, depremle de birlikte kasko yaptıranların oranında kayda değer artış yaşandığını aktararak, “Kasko sigortalılık oranı ortalama yüzde 20 civarında. Kasko poliçesine talep mart ayında geçen senenin mart ayına göre 4 kat arttı” diye konuştu.

1 Mayıs Pazartesi günü itibarıyla yeni trafik sigortası yönetmeliğinin yürürlüğe gireceğini belirterek, “Bu yönetmelik ile amaçlanan sürücü davranışlarını değiştirmektir. Eskiden 7 basamak olan trafik sigortası tarifesi 9 basamağa çıkarılıp 0’ıncı ve 8’inci basamaklar eklendi” dedi.


Uygulamanın detaylarını anlatan Bağcı, 8’inci basamakta karnesi iyi olan sürücüye yüzde 50 indirim uygulanırken, 7’nci basamakta, 5 yıldan fazla zamanda arabasını hasarsız kullanan sürücüye özel bir indirim hakkı tanınarak kasko fiyatı daha uyguna getirilebileceğini aktardı.

Ancak karnesi kötü olan sürücü 7’nci basamakta aynı yıl içerisinde üçten fazla tazminat ödemeli kazaya karıştıysa 0’ıncı basamaktaki seviyeye gerileyip trafik sigortası priminde yüzde 200 oranında zam göreceğini belirtti.

Kötü Sürücü 17 Bin Lira Öderken İyi Sürücü 3 Bin Liradan Az Ödüyor

Bağcı, “Siz kötü sürücüyseniz kaza yaptıysanız bir sonraki yıl yüzde 45 prim artıyor. Sonraki yıl yüzde 90 ve birinci basamağa geldiğinizde yüzde 135 priminiz artıyordu. Şimdi sıfırıncı basamakta yüzde 200 artarak temel basamağa göre çok daha fazla yaklaşık olarak 17 bin 252 lira prim ödemeniz gerekecektir” diye ekledi.

GCM Yatırım Banner

İyi sürücülerin ise 8’inci basamağa yükselmesi halinde ödeyeceği primin 2 bin 875 lira olduğunu söyleyerek, “Yani iyi sürücü ile kötü sürücü arasında 8 kat prim farkı söz konusu olacaktır” diye ifadede bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.