Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Zorunlu Trafik Sigortasına Ceza-Ödül Sistemi Geliyor

Zorunlu trafik sigortasında yeni döneme geçiliyor. Yeni sistemde sürücülerin karnesine göre yüzde 50 indirim ya da yüzde 200 zam uygulaması hayata geçirilecek.
Zorunlu Trafik Sigortasına Ceza-Ödül Sistemi Geliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Yüksek zam haberlerine konu olan zorunlu trafik sigortasında yeni bir gelişme yaşandı. Sigorta ücretlendirmelerinde yeni yılda sistemin değişeceği öğrenildi. Araç sahipleri için ceza ve ödül sisteminin getirileceği açıklandı.

Zorunlu trafik sigortasındaki yeni uygulamayı, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Mehmet Akif Eroğlu duyurdu.

SEDDK’nın bugünkü toplantısında açıklama yapan Eroğlu, yeni uygulamaya göre kaza yapmayan sürücülere bir nevi ödül sistemi getirileceğini ve sigortalarına indirim imkanı sunulacağını paylaştı.

Ceza sistemine ise riskli sürücülerin tâbi olduğunu, kaza geçmişi olanların sigortalarına zamlı tarife uygulanacağını açıkladı.

Ocak Ayında Uygulama Başlayacak

Ocak ayı itibarıyla uygulamaya konacak yeni sistemde trafik kurallarına uyan ve kuralları ihlal edenler arasında ayrım yapılacak.

Kurallara uyan ve belirli süre kaza yapmayan sürücüler, zorunlu trafik sigortasını yenilerken indirim kazanacak.

Trafik kurallarını ihlal edenler ise riskli sürücü olarak görülecek ve sigortasını zamlı tarife ile yenileyecek.

8. Basamaktaki Sürücülere Yüzde 50 İndirim, Riskli Sürücülere Yüzde 200 Prim

Araç sahipleri arasında yapılacak ayrımın detaylarını açıklayan Eroğlu, 7. basamakta bulunan ve 5 yıllık süre zarfı boyunca kaza yapmayan sürücülerin seviyesinin 8. basamağa yükseltileceğini söyledi.

8. basamaktaki sürücülerin poliçelerinde yüzde 50 indirim imkanından faydalanacağını paylaştı.

Riskli sürücü olarak tanımlananlara uygulanan zamlı tarife için “Çok riskli sürücüler 0. basamakta bulunacak ve yüzde 200 prim uygulanacak” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu