Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zorunlu Karşılıklar ve Menkul Kıymet Tesisi Hakkında Değişiklik

TCMB’nin Zorunlu Karşılık Hakkında ve Menkul Kıymet Tesisi’nde yaptığı değişiklikler Resmi Gazete’de yayımlandı.
Zorunlu Karşılıklar ve Menkul Kıymet Tesisi Hakkında Değişiklik
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Zorunlu Karşılıklar ve Menkul Kıymet Tesisi tebliğlerinde yapılan değişiklikler Resmi Gazete’de yayımlandı. Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ’ine eklenen maddeye göre bankaların dövizden TL’ye dönüşüm oranlarında düzenleme yapıldı.

Buna göre bankalarca gerçek ve tüzel kişi için hesaplanacak TL mevduat/katılım fonunun toplam içindeki payına göre mevduat/katılım fonu ve kıymetli maden depo hesapları için belirlenen zorunlu karşılık oranlarına ilave olarak zorunlu karşılık tesis edileceği belirtildi.

Gerçek ve tüzel kişi için hesaplanan paylardan düşük olanı yüzde 60’ın altında kalan bankalar için 5 puan oranında menkul kıymet yükümlülüğü uygulanacak.

Menkul Kıymet Tesisi Hakkında Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Resmi Gazete

Söz konusu tebliğin, 2. maddesinin ikinci fıkrası “Münhasıran kıyı bankacılığı yapan bankalar, İller Bankası, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası A.Ş. ve Türkiye İhracat Kredi Bankası A.Ş., aktif büyüklüğü veya menkul kıymet tesisine tabi kalemlerin büyüklükleri Merkez Bankasınca belirlenen tutarın altında olan bankalar ile 19/10/2005 tarihli ve 5411 sayılı Bankacılık Kanunu gereğince iradi tasfiyeye giden bankalar tasfiyenin ilân edildiği tarihten itibaren, temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimi Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna devredilen kredi kuruluşları devir tarihinden itibaren bu Tebliğ hükümlerine tabi değildir.” şeklinde değiştirildi.

Tebliğin 6. maddesinin ikinci fıkrasında yapılan değişiklik kapsamında banka bilançolarında TL payına dönük menkul kıymet yükümlülükleri yeniden düzenlendi.

GCM Yatırım Banner

Buna göre menkul kıymet tesis oranı, gerçek ve tüzel kişi için hesaplanan paylardan düşük olanlardan yüzde 60’ın altında olan bankalar için 7 puan artırıldı.

Yüzde 60 ve yüzde 70 arasında olan bankalar için 5 puan, yüzde 70 üzerinde olanlar için ise 7 puan indirimli uygulanacak.

Tebliğin geçici 7. maddesinin ikinci fıkrasındaki yüzde 90 ibaresi ise yüzde 150 olarak değiştirildi.

Gerçek ve tüzel kişi için hesaplanacak Türk lirası mevduat/katılım fonunun toplam mevduat/katılım fonu içindeki payından düşük olanı yüzde 70 ve üzerinde olan bankalara bu maddenin ikinci fıkrası uyarınca birinci kademeye göre menkul kıymet tesis oranı tatbik edilemeyeceği belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.