Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zorunlu Deprem Sigortası Yaptıranların Sayısı Arttı

Doğal Afet Sigortaları Kurumu'nun (DASK) verilerine göre deprem sigortası poliçe sayısında artış yaşandı. Detaylar haberde...
Zorunlu Deprem Sigortası Yaptıranların Sayısı Arttı
HABER GİRİŞ

Türkiye tam 9 gün önce Kahramanmaraş merkezli 7,7 şiddetindeki deprem ile sarıldı. 10 ilde büyük yıkıma neden olan depremde binlerce insan beton yığınlarının arsında can verdi. Büyük felaketten sonra deprem sigortası ise konuşulan konulardan biri oldu. Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), verilerinde deprem sigortası yaptıranların sayısında artış olduğunu saptandı.

DASK’ın verilerine göre 13 Ocak 2023 itibarıyla, deprem sigortası poliçe sayısının 11 milyon 147 bin 148 adede ulaştığı aktarıldı. 20 milyon 32 bin konuttan yüzde 55,60’ı deprem riskine karşı teminat altına alındığı kaydedildi.

“Bütün Yapı Tiplerinde Azami Teminat Tutarı 640 Bin TL”

Bunun yanında zorunlu deprem sigortasının 2023 yılı itibariyle betorname yapıların 3 bin 16 TL’ye, diğer yapıların ise 2 bin 80 TL’ye yapıldığı ifade edildi. 25 Kasım 2022 tarihinden itibaren DASK tarafından verilen azami teminat tutarının bütün yapı tiplerinde 640 bin TL olarak uygulandığı aktarıldı.

Azami teminat tutarının tespit edilmesinde, yıkılan meskenin yeniden inşa edilmesinin maliyeti (arsa değeri hariç) dikkate alınacağı bildirildi. Sigorta bedelinin azami teminat tutarını geçmemesi koşuluyla meskenlerin büyüklüğüne ve yapı tarzına göre belirleneceği ifade edildi.

Meskenin değerinin DASK tarafından verilen azami teminat tutarını aşması durumunda, aşan kısmı için sigorta şirketlerinden ek teminat alınabileceği aktarıldı. Bunun için ise özel sigorta şirketlerinde konut sigortası olması gerekiyor.

GCM Yatırım Banner

Bu gelişmelerin öncesinde DASK, depremden etkilenen evlere yönelik açıklama yaptı. Hasar görmüş ve Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi olan kişilerin hasar bildirimi yapmada bir süre sınırlaması olmadığını duyurdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.