Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zorunlu Afet Sigortası Geliyor: Prim Ödemesi Değişecek!

2024 yılında hayata geçmesi planlanan Zorunlu Afet Sigortası'nın kapsamı daha geniş olacak ve prim ödemeleri değişecek. Detaylar haberde...
Zorunlu Afet Sigortası Geliyor: Prim Ödemesi Değişecek!
HABER GİRİŞ

Türkiye ekonomisinin 3 yıllık hedeflerinin yer aldığı Orta Vadeli Program (OVP), geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmıştı. Hedefler içinde afet sigortasının kapsamının genişletileceğine yer verildi.

Uzun zamandır Zorunlu Deprem Sigortası’nın (ZDS) değişerek Zorunlu Afet Sigortası (ZAS) olacağı bilgisi veriliyordu.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nda (DASK) yapılacak kapsam değişikliği ile ZAS’ın içinde depremin yanında sel, orman yangını, dolu, heyelan gibi tüm afetler yer alacak. Yeni düzenleme 2024 yılı içinde hayata geçmesi bekleniyor.

Prim Ödemeleri Enflasyona Endeksli Artacak

Kapsamın genişletilmesiyle sigorta yaptıranlar her türlü afete karşı korunmuş olacak. Prim ödemeleri de buna göre ayarlanacak.

Teminat tutarının enflasyon endeksli artırılması hedefleniyor.

GCM Yatırım Banner

Sigortambir Genel Müdürü Kürşat Köz daha önceki açıklamalarında teminat tutarlarının iki kat oranında artırılacağını ve enflasyona endeksli hale geleceğini söylemişti.

Konuya yönelik değerlendirmede bulunan Sigorta Uzmanı Mine Baler ise primlerin vatandaşı koruyacak şekilde artırılacağını söyledi.

Uzman Baler, yeni sistemin 2024 yılında sisteme gireceği için primlerde çok büyük bir fahiş artış beklemediklerini dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.