Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zorlu Enerji İsrail’deki Üç Girişimini Sattığını Duyurdu

Zorlu Enerji tarafından İsrail’de bulunan üç şirketteki hisselerin satışı duyuruldu. İlgili açıklama Kamuyu Aydınlatm Platformu’na gönderildi. Ayrıntılar haberde...
Zorlu Enerji İsrail’deki Üç Girişimini Sattığını Duyurdu
HABER GİRİŞ

Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş. (Zorlu Enerji), İsrail’de sahip olduğu Ezotech Electric Ltd. (Ezotech), Solad Energy Ltd. (Solad) ve Adnit Real Estate Ltd. (Adnit) şirketlerindeki yüzde 42,15 oranındaki hisselerini satmak üzere hisse alım sözleşmeleri imzaladı. Bu anlaşmalar, gerekli yasal izinlerin alınması ve sözleşme koşullarının yerine getirilmesi şartıyla geçerli olacak.

Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şirketin karbonsuzlaşma hedefleri doğrultusunda yenilenebilir enerji, enerji verimliliği ve elektrifikasyon alanlarına odaklandığını belirtti.

Ak açıklamasında, “Küresel bir şirket olarak dünyanın farklı bölgelerinde yatırımlarımızı sürdürüyoruz. İsrail’de de doğal gaz santrallerimiz bulunuyor. Değişen dünya ihtiyaçlarına paralel olarak yenilenebilir enerjiye yatırım yapma stratejimiz doğrultusunda doğal gaz operasyonlarımızı yatırımcılarımızı etkilemeyecek şekilde portföyümüzden çıkarmaya odaklandık.” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’deki gaz tedarik ve dağıtım operasyonlarımnın satışını tamamladıktan sonra, İsrail’deki Ezotech, Solad ve Adnit şirketlerindeki hisselerin satışı için sözleşmeler imzaladıklarını belirtem Ak, bu anlaşmayla, Ezotech’in yüzde 100 sahibi olduğu Ashdod Energy Ltd. ve Ramat Negev Energy Ltd. şirketlerinin bünyesindeki Ashdod ve Ramat Negev Doğal Gaz Santralleri, Ezotech’in ortağı olan Edeltech Ltd.’ye devredileceğini söyledi.

Ak bu adımın çevresel etkileri azaltma ve ekosistemle uyumlu bir yaşam tarzını destekleyen yatırımlara kaynak ayırma taahhüdünü güçlendirdiğini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.