Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zolotaryov: Belarus, Rusya’nın En Büyük 3 Ortağından Biri Olacak

Yury Zolotaryov, ülkesinin uluslararası ticari ilişkilerine dair açıklamalarda bulunurken Rusya'nın en büyük ticaret ortaklarından biri olacaklarını belirtti.
Zolotaryov: Belarus, Rusya’nın En Büyük 3 Ortağından Biri Olacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya’nın Belarus Ticaret Temsilcisi Yury Zolotaryov, ülkesinin Rusya ile son dönemdeki ticari ilişkilerine dair açıklamalarda bulundu. Kısa süre içinde Rusya’nın en önemli ticaret ortakları arasına gireceklerini öne sürdü.

Belarus devlet televizyonu Belarus 1’e açıklamalarda bulunan ismin gündeminde geçen yıl ve bu yıl itibarıyla Rusya ile gerçekleştirilen ticaret faaliyetleri vardı.

Zolotaryov’dan Rusya ile Ticarete Dair Genişleme Mesajları

Zolotaryov, konuşmasında Belarus’un, 2023 yılı içinde Rusya’nın en büyük 3 ticaret ortağından biri haline geleceğine vurgu yaptı.

Konuyla ilgili açıklamasında, “Belarus’un 2023 yılında Rusya’nın en büyük üç ticaret ortağından biri haline gelmesinin kuvvetle muhtemel olduğunu söyleyebilirim. Bunu başarmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın, Belarus’un toplam ticaretindeki payının 2022 sonu itibarıyla yüzde 50 seviyesinden yüzde 60 seviyesine yükseliş gösterdiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Rusya ile karşılaştırma yapıldığında mütevazı coğrafi boyutlara ve nüfusa sahip olmalarına karşılık, halihazırda Rusya’nın ilk beş ticaret ortağından biri olduklarına dikkat çekti.

Belarus’un, geçen yıl Rusya’ya ihracat yapan ülkeler arasında ikinci sırada yer aldığını söyleyen Zolotaryov, 2022’de ilk kez ticaret açığı görüldüğünü de sözlerine ekledi ve “Şu an için rakamlar hem ihracatta hem de ithalatta oldukça dengeli” şeklinde konuştu.

2023’ün İlk Yarısındaki Ticaret Hacmi Artışına Dikkat Çekti

Rusya ile gerçekleştirilen bakır, demir yollarının tamir ve bakımı için ray ekipmanı, ester ve dokuma tezgahı teslimatlarının hacminin 2023’ün ilk yarısında onlarca hatta yüzlerce kat arttığından bahsetti.

Belaruslu ortakların da tedariklerini yüzlerce kat arttırdığını söylerken bunlar arasında ham kalay, hidroklorik asit, manyezit, buhar türbinleri, mikroskoplar ve benzerlerinin yer almakta olduğunu sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın