Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ziraat Katılım’dan Yılın En Büyük Talepli Sukuk İhracı

Ziraat Katılım tarafından yapılan açıklamada 500 milyon dolarlık ilk uluslararası sukuk ihracın gerçekleştirildiği duyuruldu. Detaylar haberde...
Ziraat Katılım’dan Yılın En Büyük Talepli Sukuk İhracı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Ziraat Katılım tarafından yapılan açıklamada ilk uluslararası sukuk ihracının geçekleştiği duyuruldu. Buna göre 500 milyon dolarlık ihraç gerçekleştirildi.

Bu, Ziraat Katılım’ın Eylül 2021 tarihinden beri Hazine ve Maliye Bakanlığı ihraçları haricinde Reg S formatındaki ilk özel sektör ihracı oldu.

Söz konusu açıklamada ihraca 24 farklı ülkeden 135 yatırımcı talep gösterdiği kaydedildi. Böylece 5 kattan fazla talep gelmiş oldu. Ayrıca 2023 yılında gerçekleşen sukuk ihraçlarına gelen en büyük talep oldu.

500 milyon dolarlık ihracın, Ortak Aracı Kurumlar (Joint Bookrunners) Dubai İslam Bankası, Emirates NBD Capital, HSBC ve Standard Chartered Bank tarafından 31 Ekim tarihinde gerçekleştirildiği bildirildi.

Ziraat Katılım bu ihraç ile fiyat, büyüklük ve yatırımcı çeşitliliği açısından hedeflenen sonuçlara ulaşmış oldu.

GCM Yatırım Banner

Konuya yönelik değerlendirmede bulunan Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir, bu ihracın bir kamu katılım bankası tarafından ihraç edilen ilk uluslararası Sukuk olma özelliğini taşıdığını söyledi.

Yatırımcıların gösterdiği güçlü talebin Ziraat Katılım’a ve genel olarak Türkiye ekonomisine duyulan güvenin bir göstergesi olduğunu bildirdi.

Özdemir şu açıklamada bulundu:

“Bu kaynağın ülkemiz imalat sanayine katma değer sağlayacağına ve bundan sonra Türk bankalarının yurt dışında gerçekleştireceği Sukuk ihraçlarına da örnek teşkil edeceğine inanıyoruz” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın