Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ziraat Bankası’nın Tarım Kredileri 200 Milyar TL’yi Aştı

Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, kredi talebi ve artış hızına dikkat çekerek yıl sonu hedeflerine şimdiden ulaştıklarını söyledi.
Ziraat Bankası’nın Tarım Kredileri 200 Milyar TL’yi Aştı
YAYINLANMA ZAMANI

Ziraat Bankası, çiftçi desteklemeleri kapsamında tarımda yıl sonu için hedeflediği kredi miktarı olan 200 milyar TL’ye Kasım ayında ulaştı. Bankadan yapılan açıklamada yol sonu hedefinin 225 milyar TL’ye revize edildiği belirtildi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, tarım bankacılığında belirledikleri strateji çerçevesinde kullandırdıkları kredi miktarı ve çiftçi sayısında önemli bir artış yaşandığını söyledi.

Çakar, bugün itibarıyla 930 bini aşan çiftçinin bankadaki tarım kredisi miktarının 211 milyar TL’ye ulaştığını ve bu kredilerin yaklaşık yüzde 88’inin faiz sübvansiyonu uygulanan kredilerden oluştuğunu belirtti.

Artış Hızı Yüzde 100’ü Aşıyor

Kredi artışının yıl sonunda yüzde 100’ün üzerinde olacağını belirten Çakar, “Toplam tarım kredilerimiz 210 milyar TL’yi aştı. Bizim 2022 yıl sonu tarım kredisi hedefimiz 200 milyar TL düzeyindeydi. Ancak mevcut kredi talebi ve artış hızı 2022 yıl sonunda kredi rakamımızın 225 milyar TL’ye ulaşacağını gösteriyor.”

Genç Çiftçi Kredisi’ne olan ilginin ülke tarımının geleceği için güven verici olduğunu belirten Çakar, ilginin her geçen gün arttığını ve bugüne kadar 9 bin 500’e yakın üreticinin 2,5 milyar TL kredi kullandığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Hazine ve Maliye Bakanlığı Destek Sağlıyor

Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın tarım kredilerinde güçlü bir faiz desteği sağladığını söyledi.

Tarım kredilerinin yüzde 88’inin yani 185 milyar TL’lik kısmının Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın faiz desteği uyguladığı kredilerden oluştuğunu belirten Çakar, “Küçük ölçekli işletme sahibi çiftçilerimizin 200 bin TL’ye kadar kullandıkları kredilerde faizin tamamını Hazine ve Maliye Bakanlığımız karşılıyor.” diye konuştu.

Diğer kredilerde ise belirli şartların sağlanması halinde çiftçilere yansıyan faiz oranının sıfıra kadar düştüğünü sözlerine ekledi.

Takipteki Kredi ve Üretici Sayısı Azaldı

Alpaslan Çakar, yıl genelinde takipteki tarım kredilerinde yüzde 20, üretici sayısında ise yüzde 14 oranında azalma olduğunu kaydetti. Bu oranların genel teamüllerin ve sektör ortalamalarının çok altında olduğunu belirten Çakar, çiftçileri iyi günlerinde de, zor günlerinde de desteklemeye devam ettiklerini vurguladı.

Farklı ve çözüm odaklı ödeme alternatifler sağlayarak borçların ödenmesine imkan tanıdıklarını aktaran Çakar, “Borçları takip hesaplarında olan üreticilerimizi de şubelerimizle görüşmeye ve kendilerine sunulan alternatifleri değerlendirmeye davet ediyorum.” açıklamasında bulundu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın