Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TMO’nun Yüksek Alım Fiyatları Tarımsal Üretimi Artıracak

ASKON, bu yıl TMO'nun ürün alımında 2021'e göre enflasyonun üzerinde artış ile çiftçiye destek sağladığını açıkladı. Haberin detayları aşağıda;
TMO’nun Yüksek Alım Fiyatları Tarımsal Üretimi Artıracak
HABER GİRİŞ

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Gıda, Tarım ve Hayvancılık Sektör Başkanı Muhammet Nezif Emek, üretimin devam etmesi için bir takım açıklamalarda bulundu. Emek, yılbaşından bu yana süregelen çağrıların ve tarımsal desteklerin artırılmasının üretimde devamlılığı sağlayacağını belirtti.

Covid-19 pandemisinden sonrası yaşanan küresel tedarik zincirindeki kırılma ve üretimde yaşanan aksamanın ardından gıda fiyatlarındaki artışa dikkat çekti. Salgın sonrasında tam toparlanma yaşanmışken Rusya-Ukrayna savaşının başlaması ile sürecin daha sıkıntılı bir hal aldığını bildirdi.

Tahıl Savaş Sebebiyle Ukrayna Limanlarında Kaldı

Savaş ile birlikte milyonlarca ton tahılın Ukrayna limanlarında kaldığına işaret eden Emek, bu sebepten küresel gıda fiyatlarındaki yükselişin tavan yaptığını savundu.

Dünyadaki nüfusun 8 milyarı aştığının bilgisini anımsatan Emek, uluslararası örgütlerin tahminlerine göre 1 milyar insanın açlık tehdidi altında olduğunu vurguladı. Yaşanan küresel iklim değişikliğinin de tarımsal üretimi tehdit ettiğini aktardı.

Çiftçi, Enflasyon Oranının Üzerinde Destek Aldı

Dünyanın sıkıntılı bir süreçten geçtiğini ancak Türkiye’nin tarımsal üretimi sürdürmek adına çok önemli adımlar attığını açıkladı. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) bu yıl ürün alımında 2021’e kıyasla enflasyon oranının üzerinde artışlarla çiftçiye destek sağladığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Ürün alımında uygulanan artış oranın ton başına buğdayda yüzde 231, arpada yüzde 254,3 olduğunu paylaşan Emek, “Mısırda da yüzleri güldüren bir fiyat açıklanmıştır. Fındıkta yüzde 100, kuru üzümde ise yüzde 107,7 artış sağlanmıştır.” dedi.

Kentten Köye Göçü Teşvik Edici Projeler Üretilmeli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı desteklerin de üreticinin yüzünü güldürdüğüne değinerek, yılbaşından beri süregelen çalışmaların üretimde sürdürülebilirliği sağlayacağını iletti.

Söz konusu desteklerin artırılmasının yanı sıra gençleri tarım yapmaya yöneltecek ve kentten köye göçü teşvik edecek yeni somut projelerin de üretilmesi gerektiğine dikkat çekti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.