Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zimbabve’nin Enflasyon Yanıtı: Faiz Yüzde 200’e Çıktı!

Zimbabve Merkez Bankası, çift haneye ulaşan enflasyonu dizginlemek için şahin tavrını sürdürerek rekor faiz artışına gitti. Ayrıntılar haberde;
Zimbabve’nin Enflasyon Yanıtı: Faiz Yüzde 200’e Çıktı!
HABER GİRİŞ

Zimbabve Rezerv Bankası (RBZ), politika faiz oranını açıkladı. Banka, faiz oranını yüzde 80’den yüzde 200’e yükselterek rekor seviyelere ulaştı.

Bu oranla birlikte bu yıl toplam 14 bin baz puanlık artış kaydedildi. Böylece RBZ, küresel çapta en büyük faiz artışına giden banka oldu.

RBZ Başkanı John Mangudya, 1 Temmuz’dan itibaren uygulanacak faiz oranlarının, enflasyonu dizginleyeceğini söyledi.

Enflasyon Yüzde 191.6’ya Yükseldi

Ülkede yıllık enflasyon oranı, Ukrayna’daki savaş ve tedarik zincirindeki kırılmanın da etkisiyle son 2 ayda çift hanelere yükseldi. Mayıs ayı verilerinde yıllık yüzde 131,7 olan enflasyon oranı, Haziran verilerinde aylık bazda yüzde 30,7’ye, yıllık bazda ise yüzde 191.6’ya çıktı.

Para Politikası Komitesi’nde (MPC), bu artıştan büyük endişe duyulduğu ve enflasyonla mücadele edileceği aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Kurulda, enflasyondaki artışın tüketici talebi ve güveninde büyük bir sorun yarattığı savunuldu. Enflasyonun kontrol altına alınmaması halinde son iki yılda elde edilen önemli ekonomik kazanımların tersine çevrileceği aktarıldı.

Bu amaçla kurulda alınan kararlar arasında; faiz oranlarının artırılması, döviz dolaşımının artması ve altın yardımcılarına yönelik bir yatırım aracının tanıtılması seçenekleri yer aldı.

Söz konusu yatırım aracının, yatırımcıların değer depolamasını sağlayacak olan altın paralar olduğu ve bu paraların piyasaya sürüleceği söylendi.

ABD Dolarının Kullanımı Yasal Olacak

Zimbabve ekonomisindeki enflasyon oranı dünyadaki en yüksek enflasyon oranları arasında yer aldı. Ülkedeki para birimi Zimbabwe doları ise ABD doları karşısında yüzde 69 değer kaybetti.

Zimbabve Maliye Bakanı Mthuli Ncube, bugün gerçekleştirdiği basın toplantısında ülke para biriminin sabit kalması için gelecek beş yılda ABD dolarının kullanımının yasallaştırılacağını duyurdu.

Bu karardan önce de para biriminin çöküşünü durdurmaya yönelik hamleler yapılmıştı. Bu hamleler arasında, banka kredilerine 10 günlük yasak ve Zimbabve Menkul Kıymetler Borsası’nda alım satım kısıtlamaları yer almıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın