Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zelenskiy’den Ukrayna’nın Yeniden İnşasında Tarihi Önem Vurgusu

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, ülkesinin savaş sonrasında yeniden inşa edilmesi için şimdiden iddialı bir plan hazırladıklarını söyledi.
Zelenskiy’den Ukrayna’nın Yeniden İnşasında Tarihi Önem Vurgusu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Polonya’da düzenlenen “Ukrayna için Uluslararası Bağış Konferansı”nda konuştu.

Video konferans yoluyla katılım sağlayan Zelenskiy, Ukraynalılara ihtiyaç duydukları her şeyin sağlanması için yeterli mali kaynağa ihtiyaç duyduklarını belirtti. Söz konusu kaynakların savunma ve sosyal alanlarda kullanılacağını açıkladı. Yapılan programda Ukrayna’ya 6,5 milyar dolarlık bağış toplandı.

Savaş bittikten sonra ülkesinin yeniden inşası için iddialı bir plan hazırladıklarını söyleyen Zelenskiy, “Tarihi Marshall Planı’nın modern benzeri olacak stratejik bir uluslararası destek planına ihtiyacımız var. Güvenli yaşama geri dönüş, modernleşme ve sosyal kalkınma için para, teknoloji ve uzmanlar gerekiyor.” dedi.

Ukrayna’ya yapılacak olan yatırımların Avrupa’nın istikrarına yatırılmış olacağını söyleyen Zelenskiy, Rusya’nın savaşta yıkılan her şeyin en yüksek düzeyde restore edildiğini görmesi gerektiğini ifade etti.

Konuşmasına “Ukrayna’nın yeniden kurulması zamanımız ve geleceğimiz için tarihi örnek haline gelmelidir.” sözleriyle devam ederek, sivil ve sorumlu devletlerin Ukrayna’nın savaştan zarar gören bölgelerini ve ekonomi sektörlerini himaye etmesi gerektiğine dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

İsveç Dışişleri Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda ise “Bugün İsveç ve Polonya, Ukrayna’yı desteklemek için uluslararası bir bağış konferansına ev sahipliği yapıyor. İsveç, Ukrayna’ya ve bölgeye ve BM’nin mülteci kabulüne yönelik insani yardımını 79 milyon ABD doları artırdı.” ifadesine yer verildi.

Marshall Planı Nedir?

Marshall Planı, II. Dünya Savaşı sonrasında 1948 – 1951 yılları arasında yürürlüğe konulan bir ekonomik yardım paketidir. Avrupa ülkelerinin kalkınması için ABD tarafından yürürlüğe konmuştur.

1947 yılında önerilip, daha sonra uygulamaya konulan plana göre “Avrupa ülkeleri her şeyden önce kendi aralarında bir ekonomik iş birliğine girişmeliler ve birbirlerinin eksikliklerini kendileri tamamlamalılar, bu genel iş birliği sonunda bir açık ortaya çıktığında Amerika, bu açığın kapatılması için yardım etmeli. Bunun için de önce bir iş birliği programı yapmalılar.” şeklinde fikir birliği sağlanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın