Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zelenskiy: Savaş Ancak Diplomasi ile Sonlandırılabilir

Azovstal fabrikasındaki askerler ile Rus esirlerin takasına hazır olduklarını söyleyen Ukrayna Devlet Başkanı, savaşa dair konuştu.
Zelenskiy: Savaş Ancak Diplomasi ile Sonlandırılabilir
HABER GİRİŞ

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, savaşın son durumuna ilişkin açıklama yaptı. Şu anda müzakerelerin askıya alındığını hatırlatan Zelenskiy, savaşın sadece diplomasi ile sona ereceğini söyledi.

Ukrayna’nın her şeyin eski haline dönmesini istediğini fakat Rusya’nın bunu istemediğini belirterek, sorunların ancak müzakere masasında çözülebileceğini bir kez daha vurguladı. Moskova ile müzakereleri sürdürmenin ön şartının, Rusya’nın Mariupol’daki Azovstal çelik fabrikasındaki direnişçilerin öldürülmemesi olduğunu açıkladı.

“Benim için en önemli şey, maksimum sayıda insan ve asker kurtarmaktır” diyen Zelenskiy, Ukraynalı askerlerin Azovstal’den çekilmesinden sonra Rus savaş esirleri ile takas yapılmasını beklediklerini ve buna hazır olduklarını kaydetti.

Fabrikadaki sivil ve askerlerin kurtarılması için ortak ülkelerle müzakerelerin devam ettiğini, bu kapsamda Türkiye, İsviçre, İsrail ve Fransa liderleriyle görüştüğünü söyledi.

Savaşın bitmesi için gayret gösterdiklerini ifade eden Zelenskiy, “Bugün, güvendiğimiz ortak devletlerden bir güvenlik garantörü çemberi oluşturmaya çalışıyoruz. “ dedi.

GCM Yatırım Banner

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise Azovstal’de militanların saklandığı yer altı yapılarının artık tamamen Rus silahlı kuvvetlerinin kontrolü altında olduğu, 2439 Ukraynalının teslim olduğu aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın