Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Zelenskiy: Savaş Ancak Diplomasi ile Sonlandırılabilir

Azovstal fabrikasındaki askerler ile Rus esirlerin takasına hazır olduklarını söyleyen Ukrayna Devlet Başkanı, savaşa dair konuştu.
Zelenskiy: Savaş Ancak Diplomasi ile Sonlandırılabilir
Yorum

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, savaşın son durumuna ilişkin açıklama yaptı. Şu anda müzakerelerin askıya alındığını hatırlatan Zelenskiy, savaşın sadece diplomasi ile sona ereceğini söyledi.

Ukrayna’nın her şeyin eski haline dönmesini istediğini fakat Rusya’nın bunu istemediğini belirterek, sorunların ancak müzakere masasında çözülebileceğini bir kez daha vurguladı. Moskova ile müzakereleri sürdürmenin ön şartının, Rusya’nın Mariupol’daki Azovstal çelik fabrikasındaki direnişçilerin öldürülmemesi olduğunu açıkladı.

“Benim için en önemli şey, maksimum sayıda insan ve asker kurtarmaktır” diyen Zelenskiy, Ukraynalı askerlerin Azovstal’den çekilmesinden sonra Rus savaş esirleri ile takas yapılmasını beklediklerini ve buna hazır olduklarını kaydetti.

Fabrikadaki sivil ve askerlerin kurtarılması için ortak ülkelerle müzakerelerin devam ettiğini, bu kapsamda Türkiye, İsviçre, İsrail ve Fransa liderleriyle görüştüğünü söyledi.

Savaşın bitmesi için gayret gösterdiklerini ifade eden Zelenskiy, “Bugün, güvendiğimiz ortak devletlerden bir güvenlik garantörü çemberi oluşturmaya çalışıyoruz. “ dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise Azovstal’de militanların saklandığı yer altı yapılarının artık tamamen Rus silahlı kuvvetlerinin kontrolü altında olduğu, 2439 Ukraynalının teslim olduğu aktarıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu