Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zelenskiy: Rusya Donbas’ta Soykırım Politikası Uyguluyor

Rusya, Ukrayna’nın doğu bölgesi olan Donbas’taki saldırılarını hızlandırmış durumda. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy bölgenin durumunu değerlendirdi.
Zelenskiy: Rusya Donbas’ta Soykırım Politikası Uyguluyor
HABER GİRİŞ

Doksan üçüncü gününe giren Rusya-Ukrayna savaşında çatışma bölgesinden sıcak haberler almaya devam ediyoruz. Rus birlikleri son günlerde daha çok Ukrayna’nın doğu tarafında saldırılarını yoğunlaştırdı.

Nitekim Rus yetkililer ve Devlet Başkanı Vladimir Putin, daha önce yaptıkları açıklamalarda operasyonu başlatmalarının asıl sebebinin Donetsk ve Luhansk halk cumhuriyetlerinde yapılan sözde soykırımı sonlandırmak olduğunu belirtmişlerdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ise Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’taki saldırılarıyla, bölgedeki şehirlerin ve kasabaların yaşanamayacak hale geleceğini belirtti.

Rusya’nın bu bölgede açıkça soykırım politikası uyguladığını söyleyen Zelenskiy, “Halkımızın yaşadıkları yerlerden, ülkeden sürgün edilmesi ve sivillerin toplu katliamı, Rusya’nın soykırım politikası uyguladığının kanıtı” ifadesini kullandı.

Rusya’nın sadece Ukrayna ordusunu değil, sivil halkı da hedeflediğini, insanları doğrudan öldürmeye çalıştığını belirtti. Ardından sözü Batılı ülkelerin Rusya’ya uyguladığı yaptırımlara getirdi.

GCM Yatırım Banner

Avrupa Birliği’nin petrol ve doğal gaz için Rusya’ya her gün yaklaşık 1 milyar Euro ödediğini ve bunun da savaşın devam etmesi için gerekli kaynak anlamına geldiğini dile getirdi. Bu doğrultuda Batılı ülkelerin Rusya’ya yönelik yaptırımlarda kararsız olduğunu ifade etti.

Rusya son günlerde Ukrayna’nın doğusundaki Luhansk bölgesindeki çatışmalarını yoğunlaştırırken, Lysychansk’ı ele geçirmesi halinde, bölgenin kontrolünü de almış olacak.

Luhansk Ordu Komutanı Serhiy Haidai, Rusların kritik önemdeki Severodonetsk şehrini henüz ele geçiremediklerini söylerken, Severodonetsk Valisi Oleksandr Stryuk, şehrin devamlı bombardıman altında olduğunu ve binaların yüzde 60’ının tamamen tahrip edildiğini açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.