Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zelenski: Ukrayna’nın Yeniden İnşası için AB’den Onay Bekliyoruz

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Avrupa Birliği'nin ülkenin yeniden inşası için 50 milyar euro ayırmasını beklediğini söyledi. Detaylar haberde;
Zelenski: Ukrayna’nın Yeniden İnşası için AB’den Onay Bekliyoruz
HABER GİRİŞ

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Avrupa Birliği’nin (AB) ülkenin yeniden inşasını gerçekleştirebilmek için Ukrayna Kredisi adı verilen 50 milyar euro tutarındaki finansal aracı onaylamasını beklediğini söyledi.

Pazartesi günü başkent Kiev’de düzenlenen AB bakanlar toplantısında konuşan Zelenski, söz konusu finansal aracın uygulanmaya başlamasının çok önemli bir adım olduğunu ifade etti.

Zelenski: AB’den Onay Bekliyoruz

Böylelikle Ukrayna için önümüzdeki 24 ila 27 yıl içerisinde toplam 50 milyar euro tutarında finansman sağlanacağını belirtti.

Sözlerinin devamında, “Avrupa Birliği kurumlarının yakın gelecekte bu aracı onaylamasını umuyoruz.” ifadesini kullandı.

Ukrayna medyası da Zelenski’nin, Ukrayna’nın bu yılın başlarında AB üyelik müzakerelerine başlamaya hazır olmak için Avrupa Komisyonu’nun yedi tavsiyesini uygulayacağını söylediğini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Ukrayna Başbakanı ile IMF Görüşmeleri Sürüyor

Bu arada Ukrayna Başbakanı Shmygal ve Uluslararası Para Fonu (IMF) heyetinin, Ukrayna’da ortak programın uygulanmasına yönelik adımları görüştüğü belirtildi.

Görüşmede, ortaklaşa uygulanacak dört yıllık program için gerekli adımların gündemde olduğu ifade edildi.

Ukrayna Başbakanı ile IMF Heyeti Görüştü
Kaynak: X / @Denys_Shmyhal

IMF heyetinin üç yılı aşkın bir süredir Ukrayna’ya yaptığı ilk ziyaret olduğunu söyleyen Başbakan, sosyal medya hesabından konuya dair yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“IMF heyetiyle 15,6 milyar dolarlık dört yıllık programın hayata geçirilmesi için gerekli adımları görüştük. Ortaklara yatırım teşviklerini, KOBİ’lere yönelik destek programlarını, kamu-özel ortaklıklarını anlattım.”

Shmygal, Ukrayna’nın reformları hayata geçirme konusunda ortaklarıyla yakın iş birliği içinde olduğunu ve ekonomik kalkınma için çalışmaya devam ettiklerini de belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.