Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zelenski, Rusya’nın Nükleer Saldırısı Sonrası Konuştu

Zelenski, Zaporijya Nükleer Santrali’nde dün akşam gerçekleşen Rus saldırısı için dikkat çekici açıklamalarda bulundu.
Zelenski, Rusya’nın Nükleer Saldırısı Sonrası Konuştu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski bugün resmi Twitter hesabından Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile bir görüşme gerçekleştirdiğini duyurdu.

Görüşmede Avrupa’nın en büyük nükleer santrali olan Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki (Zaporizhzhya NPP) savaşın durumunun konuşulduğunu söyledi.

Rusya’nın bu saldırısını “nükleer terör” olarak aktaran Zelenski, bu duruma uluslararası toplumdan daha güçlü bir yanıt beklediğini iletti.

Uluslararası toplumdan bu duruma yanıtın, Rusya’nın nükleer endüstrisine yönelik yaptırımlarla yapılabileceğinin çağrısında bulundu.

Zelenski yaptığı duyuruda Charles Michel’in deniz yoluyla tahıl ihracatının başlamasını olumlu karşıladığını aktardı.

GCM Yatırım Banner

Kırım Platformu Zirvesi ve diğer etkinlikler için koordineli hazırlık yapılacağını söyleyen Zelenski, konuşmasında Ukrayna için makro-finansal yardım paketinin bir an önce kaldırılmasının önemini vurguladı.

Avrupa’nın En Büyük Nükleer Santraline Rus Saldırısı!

Zelenski dün akşam yaptığı açıklamada; “Ne yazık ki, Zaporizhzhia Nükleer Santrali çevresindeki durumda önemli bir kötüleşme yaşıyoruz. Rus teröristler dünyada nükleer santrali terör için kullanan ilk kişiler oldular.” diyerek saldırıyı bildirmişti.

Avrupa’nın en büyüğü olan nükleer santrale yönelik bu saldırıya dünyanın dikkatini çekeceğini ve bunun küresel bir tehdit oluşturduğunu dile getirdi.

Rusya’ya yeni yaptırımlar için ısrar edeceğini söyleyen Zelenski, bu saldırının Ukraynalılara ve tüm Avrupalılara karşı olduğunun altını çizdi.

Zelenski, herkesin yaşam hakkına karşı işlenmiş en tehlikeli suçlardan biri bu saldırıya, Uluslararası Af Örgütü’nden herhangi bir rapor hatta basit bir bildirim bile olmamasına sitem etti.

Bu konu hakkında; ”Bu organizasyonun manipülatif seçiciliğini bir kez daha gösteren çok anlamlı bir sessizlik.” diyerek duruma dikkat çekti.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı: Zaman Kaybedemeyiz!

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Genel Müdürü Rafael Mariano Grossi dün akşam yaptığı duyuruda, bu artık durmalı diyerek endişelerini dile getirdi.

Durumun tamamen kontrolden çıkmaması için UAEA’nın nükleer güvenlik ve teknik destek sağlayacağını bildirdi.

Nükleer santral saldırılarının önlenememesinin nedeninin UAEA’dan kaynaklanmadığını söyleyen Grossi, kararlı çabalara rağmen istikrarın sağlanamadığına dikkat çekti.

Bu konu hakkında pes etmeyeceğini belirten Grossi, Ukrayna’daki ve başka yerlerdeki insanları olası bir nükleer kazadan korumak adına herkesin birlikte harekete geçmesine çağrıda bulundu.

Son nükleer saldırının zaman kaybetmeden kontrol altına alınması için Birleşmiş Milletler’in de desteğine ihtiyaç olduğunu söyleyerek küresel bir çağrıda bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.