Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Zelenski: Bu Hafta Ukrayna’nın Anlatacakları Var!

Ukrayna Devlet Başkanı, bilinçli elektrik tüketilmesi için ülkedeki liderlere çağrıda bulundu. Gündeme ilişkin dikkat çeken açıklamalar yaptı. İşte detaylar;
Zelenski: Bu Hafta Ukrayna’nın Anlatacakları Var!
Yorum

Rus saldırıları sebebi ile Ukrayna’nın enerji altyapısı zarar görmüş ve ülkenin birçok noktasında elektrik kesintileri yaşanmıştı. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski bugün elektrik arzının teknik olarak yeniden sağlandığını açıkladı.

Vatandaşları aydınlatmak için durmadan çalışan herkese teşekkür eden Zelenski, “Elbette, birçok şehir ve ilçede enerji şirketlerimiz stabilizasyon kapatma programları uygulamak zorunda.” diyerek bilgi verdi.

Bilinçli Şekilde Elektrik Tüketimi Yapılsın

Bu uygulanan programın, enerjinin yeterli miktarlarda üretmenin mümkün olmadığı koşullarda vatandaşların daha rahat erişebilmesi için yapıldığını belirtti. Saldırılardan kaynaklı tahrip edilen enerji tesislerinin restore edilmesinin çok daha zor ve uzun olduğunu kaydederek zamanla tamamlanacağını ekledi.

Bilinçli bir şekilde elektrik tüketimin yapılması gerektiği söyleyen Zelenski, gereksiz enerji tüketen cihazların kullanımını sınırlandırılması için çağrıda bulundu.

Ukrayna’daki liderlere ve belediye başkanlarına seslenerek, “Şimdi kesinlikle parlak vitrinlerin ve tabelaların zamanı değil. Kamusal alanda enerji tüketimi konusunda çok tutumlu olmak gerekiyor.” dedi.

Ukrayna Yeniden Yapılanıyor

İşgal altındaki bölgenin yeniden yapılanma sürecinin devam ettiğini paylaşarak, kurtarılmış bölgelerdeki hanelerin gaz, su ve elektrik bağlantıları hakkında her gün yeni raporlar aldığını vurguladı.

Rusya’nın ölüm ve yıkım getirdiği her yerde normal hayata dönüldüğünün bilgisini veren Zelenski, Ukrayna’nın olduğu yerde hayatın asla yok olmayacağını vurguladı.

Zelenski: Dünya Bizimle Olacak!

Rusya Savunma Bakanı’nın ülkelerin dışişleri bakanları ile yaptığı telefon görüşmelerine işaret ederek, kirli nükleer saldırılar hakkında hikayeler anlattığını savundu. Herkes her şeyi iyi anladığını ve savaştaki akla gelebilecek pisliklerin kaynağının kim olduğunu bildiğini ekledi.

Zaporizhzhia Nükleer Santrali’ndeki radyasyon felaketine şantaj yapanın Rusya olduğunu bildiren Zelenski, Rus füzelerinin özellikle Ukrayna nükleer tesisleri üzerinde olduğuna dikkat çekti.

Rusya’nın nükleer silah tehdidinin hem yaptırımları hem de Ukrayna’ya verilen desteği daha da güçlendirdiğinin altını çizdi. Başlayan haftada Ukraynalı diplomatın ilk görevinin neler olduğunu anlatmak olduğunu ileterek, “Ve eminim, dünya bizimle olacak. Dünya anlayacak.” dedi.

BM Dünya Gıda Programı ile Kiralanan 6. Gemi Yola Çıktı

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı çerçevesinde kiralanan altıncı gıda gemisinin bugün Ukrayna limanından ayrılmasının çok önemli olduğunu belirtti.

Ayrıca Zelenski, bu geminin buğdayla Yemen’e bağlı olduğunu aktardı. Etiyopya, Yemen ve Afganistan ihracatının BM gıda programı sayesinde halihazırda gıda alan üç ülke olduğunu bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu