Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zelenski Arap Zirvesinde Konuştu: Acılara Göz Yumanlarınız Var

Arap Birliği Zirvesi'ne katılım gösteren Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, konuşmasında Ukrayna'daki olaylara göz yumanlara da seslendi. Detaylar haberde;
Zelenski Arap Zirvesinde Konuştu: Acılara Göz Yumanlarınız Var
HABER GİRİŞ

Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde başlayan 32. Arap Birliği Liderler Zirvesi’nin katılımcılarından biri de Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski oldu. Arap liderlerle konuşan Zelenski, Ukrayna’da olup bitenlere göz yumanlardan anlayış beklediğini dile getirdi.

Zelenski, liderlere seslenirken, aralarında Ukrayna’nın çektiği acılara göz yuman insanlar olduğunu söyledi ve onları olaylara dürüst bir şekilde bakmaya davet etti.

Zelenski’nin konuşmasından dakikalar önce konferans odasında kameralara yansıyan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad da tam 10 yıl aradan sonra ilk kez Arap Birliği zirvesine katılmış oldu. Bilindiği üzere Suriye, dünyada (Kuzey Kore ile birlikte) Rusya’nın geçen yıl Ukrayna’nın dört bölgesini ilhak ettiği iddiasını tanıyan iki ülkeden biri konumundaydı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Reuters

Ukrayna Devlet Başkanı, bugün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ikili ilişkileri ve Ukrayna’nın Arap dünyasıyla bağlarını geliştirmek için Suudi Arabistan Krallığı’na ilk ziyaretine başladığını ifade etmişti.

Kırım ve geçici olarak işgal altındaki bölgelerdeki siyasi tutsaklar, halkın ülkeye dönüşü, barış formülü, enerji iş birliği gibi başlıklara dikkat çekmişti.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @ZelenskyyUa

“Umuyorum ki Çoğumuz Barış ve Adalet için Buradayız”

Zirvedeki konuşmasını İngilizce gerçekleştiren Zelenski meslektaşlarına seslenirken “Uzun süreli savaşların Libya, Suriye, Yemen’e ne kadar acı getirdiğine, Sudan ve Somali’de, Irak ve Afganistan’da yıllarca süren savaşlarda kaç kişinin hayatını kaybetmesine neden olduğuna bir bakın” ifadelerini kullandı.

“Umuyorum ki çoğumuz barış ve adalet için buradayızdır” diyen Zelenski sözlerini “Zirvede, topraklarımızdaki savaşa karşı farklı görüşte olan ve bunu bir çatışma olarak nitelendiren insanlar olsa bile, insanları Rus hapishanelerinin kafeslerinden kurtarmak için hepimizin birlik olabileceğine eminim. Ne yazık ki bu kuşatmaya, hukuksuz ilhaklara dünyada ve aranızda göz yumanlar var” şeklinde sürdürdü.

Kırım’a ve Müslüman Topluluğa Dikkat Çekti

Zelenski, Suudi Arabistan’ın Cidde kentine yaptığı bu gezide yanında Kırım Tatar halkının lideri Mustafa Dzhemilev‘i de getirdi.

Ukrayna’nın, halkının ve Ukrayna’da yaşayan Müslümanların korunması çağrısında bulunan Zelenski, “Yüzyıllar boyunca Kırım Tatarları, dünyadaki Müslüman toplumunun ayrılmaz ve güçlü bir parçası olmuştur ve öyle kalmalıdır. Ancak Kırım, Rus işgalinden ilk zarar gören oldu. Şu ana kadar da işgal altındaki Kırım’da zulme uğrayanların çoğu Müslüman” şeklinde konuştu.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Reuters

Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile Görüştü

Zelenski, Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile de görüştü ve Arap zirvesine davet ettiği için kendisine teşekkür etti.

İkili görüşmeleri sırasında, Rus güçlerinin Kırım da dahil olmak üzere Ukrayna’nın tüm bölgelerinden çekilmesini talep eden Ukrayna barış formülünü ana hatlarıyla belirttiğini söyledi.

Ayrıca Suudilerin Rus esaretinden 10 yabancı savaş esirinin serbest bırakılmasındaki arabuluculuk rolüne de dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.