Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zarar Açıklayan Şirkette AL Tavsiyesi Değişmedi

Bilançosuyla beklentileri şaşırtan şirketlerden birisi Yataş Yatak olurken, net zarar açıklayarak beklentileri karşılamadı. Hisseler sert düşüyor...
Zarar Açıklayan Şirkette AL Tavsiyesi Değişmedi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bilanço sezonunda yatırımcısı kötü anlamda şaşırtan şirketler de oluyor. Kâr açıklaması beklenen Yataş Yatak, zarar açıklayarak beklentileri şaşırttı. Yatırım kuruluşları hedef fiyatları aşağı yönlü revize etmekte gecikmezken, AL tavsiyesini korumaları dikkat çekti.

Yatak ve mobilya sektörünün dev isimlerinden olan Yataş, yılın üçüncü çeyreğinde 110 milyon liralık net kâr beklentilerine karşılık 25 milyon lira zarar açıkladı. Şirket 2022 yılının üçüncü çeyreğinde 156 milyon lira kâr açıklarken, 2Ç23’te 207 milyon lira net kâr bildirmişti.

Zarar açıklayarak şaşırtan Yataş, 3Ç23’te 226 milyon lira FVAÖK açıklarken, FVAÖK marjı yüzde 9,3 oldu. Piyasa beklentilerini bu konuda da karşılıksız bırakan şirket, 2 milyar 440 milyon lira satış geliri elde etti. Yıllık bazda yüzde 37 artan satışları, 2. çeyreğe göre yüzde 6 düştü.

Bilanço sonrası düşen YATAS kodlu hisseler TSİ 16:40 sularında yüzde 6,79 düşüşle 30,48 lirada seyretti.

Dünkü işlemleri 32,7 liradan tamamlayan hisseler, bugünkü işlemlere 30,34 liradan başlangıç gerçekleştirdi. Sert düşen hisseler, 30,32 lira ile günün en düşüğünü gördü. Geçen haftaya göre yüzde 2,55 kayba işaret eden hisseler, aylık periyotta yüzde 15,5 civarında düşüş gördü.

Yatırım kuruluşları tarafından Yataş Yatak için yapılan değerlendirmeler ise şu şekilde:

GCM Yatırım Banner

Garanti BBVA Yatırım – Hedef Fiyat 48,1 TL

Garanti BBVA Yatırım yayımladığı bültende, açıklanan net zarar sonrasında hisseler için hedef fiyatı 48,1 lira olarak devam ettirdiğini açıkladı. Endeks Üstü Getiri tavsiyesini de sürdüren kurum, açıklanan sonuçların olumsuz etkisi olacağını ifade etti.

Halk Yatırım – Hedef Fiyat 42,54 TL

Bugün yayımladığı Yataş bülteninde Halk Yatırım, 12 aylık hedef fiyatı 54,20 liradan 42,54 liraya düşürdü. AL tavsiyesini koruyan kurum, “Yükselen faiz ortamının, mobilya sektöründeki talebi gelecek dönemde kademeli olarak azaltabileceği yönünde beklentimiz bulunuyor,” ifadelerini kullandı.

Deniz Yatırım – Hedef Fiyat 46,30 TL

Deniz Yatırım tarafından bugün yayımlanan bültende Yataş Yatak için 12 aylık hedef fiyat 55,56 liradan 46,30 liraya düşürüldü. Hisselerin yılbaşından bu yana endeksin yüzde 30 gerisinde performans gösterdiğini belirten kurum, AL tavsiyesini sürdürdü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.