Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zarar Açıklayan Bankacılık Devi 20 Bin Kişiyi İşten Çıkaracak!

ABD’li bankacılık devi Citigroup'un Mali İşler Direktörü Mark Mason, önümüzdeki iki yıl içinde 20 bin çalışanın işine son verileceğini belirtti. Detaylar;
Zarar Açıklayan Bankacılık Devi 20 Bin Kişiyi İşten Çıkaracak!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük bankaları arasında yer alan Citigroup’un büyük çaplı bir işten çıkarma operasyonu hazırlığında olduğu bildirildi. Banka, önümüzdeki iki yıl içinde 20 bin çalışanının işine son vermeyi planlıyor.

Citigroup Mali İşler Direktörü (CFO) Mark Mason, bugün konuya dair yaptığı açıklamada, şirketin önümüzdeki iki yıl içinde 20 bin çalışanının işine son vereceğini belirtti.

İşten çıkarma konusunda alınan karar, şirket için 15 yılın en kötü çeyreği olan 2023 yılının dördüncü çeyreğinde 1,8 milyar dolar net zarar bildirilmesinin ardından geldi.

İşten Çıkarmalar 2024’ün İlk Çeyreği Sonrası Başlayacak

Mason, işten çıkarmaların Citigroup’un gelir artışını engellemeyeceğini ve ilgili operasyonun 2024’ün ilk çeyreğinin sonunda başlayacağını ifade etti.

Bu işten çıkarmalar, CEO Jane Fraser’ın şirketteki bürokrasiyi azaltmak ve karları artırmak için yıllardır süren çabalarının bir parçası olarak görülüyor. Fraser, 2024’ü ülkenin üçüncü büyük kredi veren kuruluşu için “dönüm noktası yılı” olarak nitelendirmişti.

GCM Yatırım Banner

Bankanın geçen bahar döneminde yaşanan bölgesel bankacılık krizi nedeniyle ödemek zorunda kaldığı 1,7 milyar dolarlık masraf, Arjantin’deki 880 milyon dolarlık zarar ve 800 milyon dolarlık yeniden yapılandırma maliyetleri, geçen yılın son çeyreğinde açıklanan 1,8 milyar dolar net zarar tablosunun oluşmasında etkili olmuştu.

Dünya genelinde 239 bin çalışanı olan banka, 2022’nin aynı çeyreğinde 2,5 milyar dolar net kar elde etmişti.

Kurumun hisse başına zararı da geçen yılın son çeyreğinde 1,6 dolar oldu. Citigroup’un hisse başına karı, 2022 yılının aynı döneminde 1,16 dolar olarak gerçekleşmişti.

Bankanın geçen yılın son çeyreğindeki geliri ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3 azalarak 17,4 milyar dolara geriledi.

Citigroup, önümüzdeki birkaç yıl içinde kıdem tazminatı ve planlanan yeniden yapılanmayla ilgili yeniden yapılanma maliyetleri için 1 milyar dolara kadar ödeme yapmayı beklediğini açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın