Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zara’nın Çatı Şirketi Enflasyona İnat Tarihi Kâr Elde Etti

Zara'nın çatı şirketi, savaşın ve enflasyonist rüzgarların damga vurduğu ilk yarıda rekor kazanç açıkladı. İşte detaylar...
Zara’nın Çatı Şirketi Enflasyona İnat Tarihi Kâr Elde Etti
HABER GİRİŞ

Çatısı altında Zara, H&M Group, Bershka gibi markalar barındıran İspanyol moda devi Inditex, ilk yarıya ilişkin kazancıyla gündeme geldi. Inditex, Rusya-Ukrayna savaşının ilk 4 ayının dahil olduğu Ocak-Haziran 2022 döneminde rekor kâr elde etti.

1,8 milyar euro ile tarihinin en büyük kârını açıklayan şirket, enflasyonist rüzgarlardan etkilenmediğini ortaya serdi.

Kârını yüzde 41 artıran şirketin satışları ise ilk yarıda yıllık bazda yüzde 24,5 arttı ve 14,8 milyar euroya ulaştı. Brüt kâr marjı da yüzde 57,9 artarak yedi yılın en güçlü ilk yarısını işaretledi.

Inditex CEO’su Oscar Garcia Macerias rakamlarla övünürken, “İş modelimiz tüm hızıyla ilerliyor ve ileriye dönük büyük bir büyüme potansiyeline sahip.” dedi.

İspanyol tekstil grubunun satışları hem fiziki hem de online mağazalarda kayda değer oranlarda arttı. Hatta şirket online satışların 2024 yılına kadar toplam satışların yüzde 30’unu geçmesi beklediğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Fiyatların tüm dünyada fırladığı bir dönemde tarihi kazanç elde eden şirketin beklentileri de aynı derecede iyimser geldi. Güçlü büyüme fırsatları gören Inditex, 2022’de 1,1 milyar euro civarında bir yatırıma işaret etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.