Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zaporijya Nükleer Santrali’ne Girişler Ukraynalılara Yasaklandı!

Rusya-Ukrayna savaşı sürerken gözlerin çevrildiği Zaporijya Nükleer Santrali'nde flaş bir gelişme yaşandı. Detaylar haberde;
Zaporijya Nükleer Santrali’ne Girişler Ukraynalılara Yasaklandı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ukrayna topraklarını işgal eden Rusya’nın savaşın başlarında ele geçirdiği Zaporijya Nükleer Santrali’nde yaşanan krizlere bir yenisi eklendi. Rus sözleşmelerini imzalamayan Ukraynalı işçilerin nükleer santralden yasaklandığı ortaya çıktı.

Ukrayna ordu yetkilileri, Pazartesi günü Zaporijya Nükleer Santrali’nde yaşananlara dair yeni bir açıklama yaptı.

Ukrayna Ordusu: Ukraynalı Teknisyenleri Santralden Uzaklaştırıyorlar

Yapılan açıklamada, Moskova yönetiminin, Rusya’nın atom enerjisi firmasıyla sözleşme imzalamayı reddeden Ukraynalı teknisyenlerin nükleer santrale girmesini yasakladığını söyledi.

Devasa santral, Rus güçleri tarafından Mart ayında ele geçirilmişti. Ukrayna’nın kısmen işgal altındaki güneydoğu bölgesi Zaporijya’da yer alan Avrupa’nın en büyük nükleer santrali, Rus kontrolünde olmasına rağmen savaş boyunca Ukraynalı teknisyenler tarafından işletildi.

“Sözleşmeyi İmzalamayı Reddedenlerin Girişi Yasaklandı”

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı’nın günlük savaş güncellemesinde konuyla ilgili şu ifadelere yer verildi:

GCM Yatırım Banner

Mevcut bilgilere göre, bugünden itibaren işgalciler Zaporijya NGS topraklarına, Rosatom ile sözleşme imzalamayı reddeden işçilerin girişini yasakladı.

İddiayla ilgili olarak Rusya cephesinden henüz bir açıklama yapılmadı. Ukrayna Devlet Nükleer Enerji Şirketi (Energoatom) nükleer firmasının sözcüsü de Reuters’in yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Kremlin Sözcüsü Diğer İddiayı Yalanladı

Bu arada Zaporijya Nükleer Santrali’nin işletilmesinden sorumlu olan Energoatom’un başkanı Petro Kotin’in bir iddiasına Rusya tarafından yanıt geldi.

Kotin, Rus askerlerinin söz konusu nükleer santralden ayrılmak için hazırlıklar yaptığını öne sürmüştü.

Yanıt, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’dan geldi. Peskov, bahsedilen durumun gerçekleşmesine dair herhangi bir ihtimal bulunmadığını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın