Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zam Oranı Belli Oldu! Emekli Gözünü Erdoğan’a Çevirdi

Enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından memur ve emeklilerin alacağı zam oranı belli oldu. Kök aylığı 8 bin TL olan emekli ise gözünü Erdoğan'dan gelecek umutlu habere çevirdi.
Zam Oranı Belli Oldu! Emekli Gözünü Erdoğan’a Çevirdi
HABER GİRİŞ

Yurt içinde merakla beklenen enflasyon rakamları dün belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran ayına yönelik enflasyon oranlarını açıkladı. Verilerin gelmesiyle emekli ve memur zammı belli oldu. Kök aylığı 8 bin TL ve altında olan emekliler için durum pek iç açıcı görünmüyor.

Haziran ayında enflasyon yıllık bazda yüzde 71,60, aylık bazda 1,64 arttı. Aralık ayına göre artış yüzde 24,73 oldu. Böylece SSK ve Bağ-Kur emeklisi yüzde 24,73 zam alacak. Memur ve memur emeklisi ise yüzde 19,3 oranında zam alacak.

Ekonomim’de yer alan habere göre kök aylığı 10 bin lira olan SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylığı 12 bin 473 olacak. Kök aylığı 9 bin lira olan emeklilere yüzde 12,3 oranına zam yapılacak.

Emekli aylıklarına yapılacak zam kök aylıklara yapıldığı için kök aylığı 8 bin TL olan milyonlarca emekli sıfır zam almış olacak.

Kök maaşa yönelik düzenlemenin hükümetin Temmuz ayında Meclis’e sunması gereken torba yasa taslağına girmesi bekleniyordu. Yapılan eleştirilere rağmen torba yasa taslağa girmedi.

GCM Yatırım Banner

Durum böyleyken enflasyon karşısında maaşı eriyen emekliye yönelik bir adım atılması bekleniyor. Gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çevrildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “En düşük emekli aylığı 10 bin lira. Zaten temmuz ayında enflasyondan ya da sözleşmeden kaynaklanan farklar emekli aylıklarına yansıtılacak. Bunun dışında asgari ücrete ara zam düşünmüyoruz” açıklamasında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın