Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zam Kararı Sonrası Kıdem Tazminatı Tavanı Ne Olacak?

Memur maaşlarına 2024 ve 2025 yılında uygulanacak olan zam oranları resmileştikten sonra, gözler kıdem tazminatına çevrildi.
Zam Kararı Sonrası Kıdem Tazminatı Tavanı Ne Olacak?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bir ay süren 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri sonunda, dün milyonlarca memur ve emeklisini ilgilendiren maaş zammı oranları belli oldu. Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, memur ve memur emeklileri için 2024’ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10, 2025’in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 zam yapılmasına karar verildi.

Bu kararın ardından bu kez Ocak ayında maaşların ve kıdem tazminatının ne kadar olacağı merak edilmeye başlandı.

Yapılan zammın ardından aile yardımı dahil en düşük memur maaşı 22 bin 17 liradan 32 bin 306 liraya yükseldi. En düşük emekli memur aylığı ise 14 bin 491 lira olacak.

Peki, kıdem tazminatı tavanı Ocak ayı itibarıyla nasıl şekillenecek?

Kıdem tazminatı tavanı Ocak ayında memur maaşlarına paralel olarak artış gösterecek. Merkez Bankası’nın tahminleri paralelinde, enflasyon oranı yüzde 62 olursa memur maaşlarına Ocak ayında öncelikle yüzde 27.59 oranında enflasyon farkı verilecek.

Buna ilaveten yüzde 15 oranında toplu sözleşme zammı eklenecek. Bu ikisinin toplamında memur maaş katsayısı yüzde 46,73 oranında artmış olacak.

GCM Yatırım Banner

Kıdem tazminatı tavanı ise aynı enflasyon oranı varsayımı ile Ocak ayında 34.466 TL’ye yükselecek. Mevcut durumda 23.489.83 TL seviyesi uygulanıyor. Kıdem tazminatı tavanının artması, brüt ücreti 23 bin 500 liranın üzerinde olan işçileri etkileyecek.

Asgari ücretle çalışanlar dahil olmak üzere brüt ücreti 23.500 TL’nin altında olanlar kıdem tazminatı artışından etkilenmeyecekler.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.