Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yüzde 74 Yükseliş Potansiyeli Var! Halka Arz Listeye Alındı

2023 yılını geride bırakmaya hazırlanırken, halka arz olan şirketlere yönelik beklentiler nispeten iyimserliğini koruyor. İş Yatırım bir halka arzı listeye aldı.
Yüzde 74 Yükseliş Potansiyeli Var! Halka Arz Listeye Alındı
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da 2023 halka arz çılgınlığının yaşandığı bir yıl olarak hafızalara kazındı. Milyonlarca yeni yatırımcı, sırf halka arzlardan kendine düşen payı almak için borsaya giriş yaptı. Çoğunlukla halka arzlar güzel bir kazanç getirse de son günlerde halka arz olan şirketlerde işler tersine döndü ve portföylere eksi yazdı.

Atakey Patates 19-20-21 Temmuz 2023 tarihlerinde talep topladıktan sonra 39,50 liradan 27 Temmuz’da işlem görmeye başladı. Halka arz olan şirketlerin tavan serisi geleneğini bozan isimlerden biri olan Atakey Patates, sadece 4 tavan yaptıktan sonra seriyi bozmuştu. Ancak yükselişine devam eden şirket, borsada işlem görmeye başladıktan 1 ay sonra 98 liraya kadar tırmandı.

98 liralık zirvenin ardından gerilemeye başlayan hisseler, bugün TSİ 10:20 sularında yüzde 2,27 artıda 39,68 lirada seyrediyor.
ATAKP Hisse Fiyatı - 27.12.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Halka arz fiyatına yakın seyreden ATAKP kodlu hisseler, bugün İş Yatırım tarafından izleme listesine eklendi. İş Yatırım yüzde 74 yükseliş potansiyeliyle 12 aylık hedef fiyatı 67,66 lira olarak işaretledi.

AL tavsiyesi veren yatırım kuruluşu, “Şirket, ana ortağı ve aynı ekosistemin parçası olan TFI TAB Gıda’ya yaptığı satışlar ve ihracata yönelik kısıtlamalara rağmen devam eden 3. taraf satışları ile desteklenen karlı ve sürdürülebilir büyümesi ile ön plana çıkmaktadır. Ayrıca, hisse son on iki aylık 9.6x FD/FAVÖK çarpanı ile uluslararası benzerlerine oranla %33 oranında iskontoyla işlem görmektedir,” ifadelerini kullandı.

İş Yatırım yüksek enflasyon ortamında şirketin stoktan satışlarının yüksek olması nedeniyle brüt kâr marjının 2023-2027 döneminde ortalama yüzde 39 civarında gerçekleşeceğini tahmin ediyor. 2022 yılında aynı sebepten brüt kâr marjı, 2022 yılında yüzde 46’ya ulaşmıştı.

GCM Yatırım Banner

2023-2027 döneminde operasyonel giderlerin ciroya oranının ise yüzde 1 civarında olacağını tahmin eden İş Yatırım, aynı dönemde yüzde 39,5 ortalama FAVÖK marjı elde etmesini bekliyor. Raporun detaylarına linkten ulaşabilirsiniz.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.