Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yüzde 59 Potansiyelli Hisse 53 TL’ye Çıkabilir! Rapor Geldi

Borsada ALKIM koduyla işlem gören ve geçtiğimiz gün bilançosunu açıklayan Alkim Kimya için değerlendirme paylaşıldı. Deniz Yatırım hedef fiyatını düşürdü. İşte detaylar;
Yüzde 59 Potansiyelli Hisse 53 TL’ye Çıkabilir! Rapor Geldi
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da bilançosunu açıklayan şirketler için değerlendirmeler paylaşılıyor. Aracı kurumlar, 2023 yılı rakamlarını açıklayan şirketler için beklentilerini pozitif veya negatif yönde güncelliyor.

Alkim Kağıt, 28 Mart’ta 2023’ü kapsayan finansal sonuçlarını paylaşmıştı. Deniz Yatırım, 28 Mart tarihinde paylaştığı değerlendirmede şirketin rakamlarını analiz etti.

Şirketin 2023’te 4 milyar TL satış geliri, 628 milyon TL FAVÖK ve 271 milyon TL net kar açıkladığını belirten Deniz Yatırım, muhasebe değişikliği nedeniyle parasal kazanç kalemi altında 407 milyon TL’lik olumsuz etki oluştuğunu aktardı.

Enflasyon muhasebesi etkilerini içeren 2023 yılı finansallarında, FAVÖK’ün azalış kaydettiği, net karın artış gösterdiği ifade edildi. Alkim Kağıt’ın net nakit pozisyonunda güçlenme gözlemlendiği, finansal sonuçların hisse performansı üzerinde sınırlı olumsuz bir etki yaratacağı kaydedildi.

Deniz Yatırım, Alkim Kimya’nın sektördeki güçlü konumu, potasyum sülfat üretiminin devreye girmesi, döviz bazlı gelir yapısı ve güçlü net nakit yapısı dolayısıyla uzun vadede beğendiğini belirtti. ALKIM hissesinin 2 Ocak 2024’ten bu yana döngüsel portföyde yer aldığı anımsatıldı.

GCM Yatırım Banner

ALKIM için 12 aylık hedef fiyat 56 TL’den 53 TL’ye düşürüldü ve öneri “al” olarak devam etti. Hissenin yıl başından bu yana BIST 100 endeksinin yüzde 17 altında performans gösterdiği kaydedildi.

Yüzde 59 Potansiyelli Hisse 53 TL’ye Çıkabilir! Rapor GeldiKaynak: Paratic Piyasalar

2023 yılını 34 TL’den tamamlayan ALKIM, 2024’ün ilk aylarında yukarı yönlü hareket etmeyi başardı ve 4 Mart’ta 43,8 TL seviyesine kadar çıktı. Bu noktada kalıcı olamayan ve yönünü değiştiren hisse, 28 Mart 2024 saat 15.30 itibarıyla yüzde 2,4 düşüşle 32,3 TL’den işlem görüyor. Hissede haftalık yüzde 14,5, aylık yüzde 22 değer kaybı görüldü. ALKIM hisseleri yıllık bazda yatay kaldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın