Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yüzde 25 Zam Sınırına Uymayan Ev Sahiplerine Kötü Haber!

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın başlattığı saha çalışmaları son sürat devam ederken, kiracıların sözleşme bilgilerini bildirmesi için dijital kanallar açıldı.
Yüzde 25 Zam Sınırına Uymayan Ev Sahiplerine Kötü Haber!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kira gelirlerinin vergi dışı bırakılmasını engellemek için harekete geçen Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın hem saha hem de veri incelemelerine başladığı ve bakanlık yetkililerinin kiracılarla birebir iletişime geçtiği kamuoyunun gündemine sunulmuştu. Bugünün gündem maddesi ise 4,5 milyon konut için bildirimlerin dijital kanallarla da yapılabileceği oldu.

Ülke genelinde toplamda 4,5 milyon konutu yakın takibe alan Maliye, kiracıların kapısına kadar gidiyor.

Saha çalışmalarında kira gelirlerinin tam tespiti ve doğru beyanı için başlatılan çalışmaların hem sağlıklı ilerlemesi hem de her kiracıya ulaşmak adına yoklamaların internet üzerinden de yapılabileceği öğrenildi.

Gelir İdaresi Başkanlığınca yapılan duyuruda, kiracıların, kendilerine gelen bilgi formlarını dijital olarak doldurma haklarının olduğunu paylaştı.

Buna göre kiracıların vergi dairesine gitmeden, kaldıkları konutla ilgili bilgileri internet üzerinden beyan etmesinin yolu açıldı.

GCM Yatırım Banner

Saha görevlilerinin ulaşamadığı kiracıların kapısına bıraktığı görüşme mektubu Dijital Vergi Dairesi uygulaması üzerinden yanıtlanabilecek.

Kiracılar, sözleşme tarihleri ve kira bedellerinin yanı sıra ödemeyi nasıl yaptıklarını da ibraz edecek. Söz konusu bilgiler, Dijital Vergi Dairesi uygulamasındaki kira bildirim formu doldurularak paylaşılacak.

Böylece konutlara getirilen yüzde 25 zam sınırına riayet etmeyen ev sahipleri de tespit edilmiş olacak. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın