Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yüzde 100 Kazandıran Şirket 700 Milyon Dolar Yatırım Yapacak

Yatırımcı sunumunu yayımlayan YEO Teknoloji, gelecek yıl hedeflerini açıklarken, yapılacak yatırımları ve güç kapasitesindeki artış planlarını duyurdu.
Yüzde 100 Kazandıran Şirket 700 Milyon Dolar Yatırım Yapacak
HABER GİRİŞ

YEO Teknoloji Enerji ve Endüstri A.Ş., yatırımcı sunumunu yayımladı. 2004 yılında kurulan şirket, 640 çalışanıyla bugüne kadar 400’den fazla projeyi tamamladı. 3 kıtada, 30 ülkede hizmet veriyor. Fosil yakıta bağımlılığı azaltma, operasyonel maliyetleri azaltma, şebeke güvenilirliğini artırma ve enerji maliyetlerini düşürme gibi hedefleri olan şirket, güneş enerjisinde Avrupa’da 263 GW olan kurulu gücünü, 2030 yılında 902 GW’ye çıkarmayı planlıyor.

Rüzgar enerjisinde Avrupa’daki 190 GW olan kurulu güç kapasitesinin 510 GW’ye, Türkiye’deki 11,6 GW olan kapasitenin ise 29,6 GW’ye yükseltilmesi hedefleniyor.

Enerji depolama sistemleri hedefleri arasında yenilenebilir enerji kullanımını artırma, fosil yakıta bağımlılığı azaltma, elektrik arz-talebini dengeleme, operasyonel maliyetleri azaltma, şebeke güvenilirliğini artırma, enerji maliyetlerini düşürme, kesintisiz güç tedariki gibi konular yer alıyor.

5 Yıllık Yatırım Hedefleri Açıklandı

5 Yıllık Yatırım Hedefleri Açıklandı
Kaynak: KAP

YEO Teknoloji, yenilebilir enerji yatırımları kapsamında 5 yıl içinde 700 milyon dolar yatırım yapmayı ve 588 MW güç kapasitesine ulaşmayı hedefliyor. Lisansa dönmesi beklenen güneş enerji santrali (GES) proje büyüklüğü için 918 MW, faaliyet geçen Romanya projesi için 18,5 MW rakamları işaret edildi.

Şirketin son açıklanan finansal verilerine de bakacak olursak, yılın üçüncü çeyreğinde 1.430 milyon TL satış yapıldı. 2024 yılında proje finansman kredileri hariç tutulduğunda düşük borçlanma oranının korunacağı, faaliyetlerden elde edilen gelirlerin işletme sermayesi finansmanının da kullanılması nedeniyle iyileşeceği aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

GES projelerinin büyümenin motoru olmaya devam edeceği ve imzalanan kontratların tamamının dolar bazında olmaya devam edeceği bildirildi.

YEO Teknoloji (YEOTK) hisseleri, saat 11.35 itibarıyla yüzde 3,5 artışla 150,7 liradan işlem görüyor. Son bir ayda yüzde 34 değer kaybeden hisse senedinin değeri, 2023 yılında yüzde 105 oranında yükseliş gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.