Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yurt Dışından Gelecek Telefonlar için Açıklama Yapıldı

Yurt dışından getirilen telefonların IMEI numaralarının kayıt işlemlerinde süre 2 ay daha uzatıldı. Bakan Uraloğlu’ndan açıklama geldi.
Yurt Dışından Gelecek Telefonlar için Açıklama Yapıldı
HABER GİRİŞ

Yurt dışından getirilen cep telefonlarının kayıt süresinde artışa gidilmesi kararının kamuoyuyla paylaşılmasının ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’ndan düzenlemenin detaylarına ilişkin açıklama geldi.

Yurt dışında ikamet eden ve Türkiye’ye geldiklerinde telefonlarını kaydetmek isteyen vatandaşlar için günlük yasal kayıtsız cihaz kullanım süresinin 6 aya çıkarıldığını söyleyen Uraloğlu, düzenlemenin yeni yılın Ocak ayından itibaren değil, Mart ayı itibarıyla yürürlüğe gireceğini açıkladı.

120 günden 180 güne çıkarılan kayıt süresinde işlemler için iki yöntemin olduğunu hatırlatarak, ilkinin firmalar aracılığıyla ithalat ve imalat yoluyla yapıldığını, diğerinin bireysel olarak sağlandığını ve yurt dışından yolcunun yanında getirdiği cihazı kaydettirdiğini söyledi.

Mobil cihazların kayıtlarının yapılmaması halinde ise IMEI numaralarının siyah listeye alındığını ve telekomünikasyon tarafıyla bağlantının kesildiğini belirtti.

Başvurular E-Devlet’ten Alınacak

Sürecin nasıl işleyeceği hakkında da bilgi veren Bakan Uraloğlu, ikameti yurt dışında bulunan Türk vatandaşlarının, ülkeye girişte getirdiği cihazlardan yalnızca bir IMEI numarasıyla sınırlı olmak üzere kaydının yapılacağını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Vatandaşların e-Devlet üzerinden başvuru yapması durumunda 2 defaya mahsus olma üzere birer aylık ilave kullanım süresinin tanımlanacağını söyledi.

Bakan, “Böylelikle yurt dışından gelen cihazlar için 120 günlük yasal kayıtsız cihaz kullanım süresi, 180 güne uzatılacak” dedi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın