Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yurt Dışı Harcında Değişiklik Var mı? GİB Açıkladı

Gelir İdaresi Başkanlığı resmi sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, yurt dışına çıkış harcıyla ilgili olarak basında yer alan spekülatif haberler konusunda vatandaşları uyardı. İşte detaylar;
Yurt Dışı Harcında Değişiklik Var mı? GİB Açıkladı
HABER GİRİŞ

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) bugün resmi sitesi üzerinden yurt dışına çıkış harcıyla ilgili spekülatif haberler konusunda vatandaşlara uyarıda bulundu. GİB yaptığı açıklamada, yurt dışına çıkış harcının yeniden belirlenmesine ilişkin çalışmaların basında yer aldığına işaret etti.

Açıklamada, diğer vergi kanunlarında olduğu gibi yurt dışına çıkış harçlarının da etkililik ve verimlilik yönüyle sürekli olarak değerlendirildiği ifade edildi.

Yurt dışına çıkış harcının, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından yurt dışına çıkış başına maktu olarak alındığı hatırlatıldı.

GİB yurt dışına çıkış harcının, yurt dışına çıkış tarihinde yürürlükte bulunan tutar üzerinden ödenmesi gerektiğini vurguladı.

Dolayısıyla basında çıkan haberler nedeniyle bugünden harç pulu satın almanın veya diğer yollarla harcı ödemenin, çıkış tarihinde geçerli tutarın ödenmeyeceği anlamına gelmediği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Vatandaşların spekülatif haberler nedeniyle mağdur olmaması için GİB’in açıklamalarını takip etmelerinin önem arz ettiği ifade edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın