Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yunanistan’ın 2024 Ekonomik Vizyonu: Bütçe Onaylandı

Yunanistan'da Mitsotakis liderliğindeki muhafazakar hükümetin onayladığı 2024 bütçesi, ekonomik büyümeyi vurguladı. Bütçenin detayları haberin içerisinde;
Yunanistan’ın 2024 Ekonomik Vizyonu: Bütçe Onaylandı
HABER GİRİŞ

Yunanistan bugün 2024 bütçesini onayladı. Bütçede güçlü turizm gelirleri ve yatırımlara yardımcı olan Avrupa Birliği (AB) fonlarına işaret edilerek, Yunanistan’da ekonomik büyümenin bu yıl yüzde 2,4’ten yüzde 2,9’a çıkacağı tahmin edildi.

Bugün onaylanan bütçenin, 300 sandalyeli mecliste Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis’in muhafazakar hükümetinin çoğunluğunun oluşturduğu 158 lehte oyla onaylandığı bildirildi.

Yunanistan bu yılki yüzde 1,1’lik fazladan, gelecek yıl ise borç ödeme maliyetleri hariç gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) yüzde 2,1’i kadar faiz dışı bütçe fazlasını hedefleyeceğine dikkat çekildi.

Londra merkezli haber ajansı Reuters Euro Bölgesi’nin en borçlu ülkesi olan Yunanistan’ın, 2018’de 260 milyar euronun üzerinde uluslararası kurtarma paketinden çıkmasından bu yana güçlü bir toparlanma kaydettiğini anımsattı. Bunun da on yıldır süren borç krizinin sona erdiğini öngördü.

13 yılın ardından 2023’te yeniden yatırım yapılabilir statüsüne ulaşan ülke, borcunun sürdürülebilir olabilmesi için faiz dışı bütçe fazlasını koruması gerekiyor.

GCM Yatırım Banner

Yunanistan, 2010’dan bu yana ilk kez memur maaşlarına yapılan zamlar dahil olmak üzere geliri artırmak için yaklaşık 1,4 milyar euro harcama ayırdı.

Yunanistan’ın 2024 bütçe görüşmeleri sırasında konuşan Miçotakis, bütçenin 14 yıl sonra memur maaşları ve sağlık harcamalarında artış öngören ilk bütçe olduğuna dikkat çekti.

Hükümetin her zaman savunmasız kesimin yanında olacağı konusunda söz vererek, asgari ücretin 950 euroya çıkarılması taahhüdünü ise “yerinde” olarak nitelendirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.