Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yunanistan’dan Dikkat Çeken Açıklama: Seçim Türkiye’nin!

Yunanistan, Türkiye'nin gerilimi azaltmak için diyalog kurmak isteyip istemediğine karar vermesi gerektiğini duyurdu. İşte detaylar;
Yunanistan’dan Dikkat Çeken Açıklama: Seçim Türkiye’nin!
HABER GİRİŞ

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Pazar günü yaptığı açıklamada, Türkiye ile yaşanan gerilimle ilgili açıklamalarda bulundu. Yunanistan’ın Türkiye ile uluslararası hukuka dayalı yapıcı bir diyalog kurmak istediğini duyurdu.

Ancak Türkiye’nin eşi görülmemiş provokasyon tırmanışını durdurması gerektiğini belirten Dendias, gerilimi azaltmak için diyalog kurmak isteyip istemediğine karar vermesi gerektiğini vurguladı. Sorumluluğun Türkiye’de olduğunu ekledi.

İki ülkenin de Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) müttefikleri olduğu belirtilen haberde, Dendias gerginliğin tırmandıranın Türkiye olduğunu işaret etti.

Yaptığı açıklamalarla dikkat çekerek, “Böyle bir diyaloğa gelip gelmeyeceğini seçmek Türkiye’ye kalmış, ancak temel bileşen gerilimi azaltmak olmalı.” dedi.

Türkiye’nin asılsız, hukuka uygun olmayan iddialar ve kişisel hakaretlerle gerilimi tırmandırdığını söyleyerek suçladı.

GCM Yatırım Banner

Dendias: Yunan Hava Sahası İhlalleri Arttı

Türkiye tarafından üst uçuşların ve Yunan hava sahası ihlallerinin keskin bir şekilde artırdığını paylaşan Dendias, davranışların sürekli olarak desteklenen “revizyonist bir anlatıya” hizmet ettiğini söyledi.

Yunan bakan açıklamasında Türkiye’nin Yunanistan’ı diplomatik, siyasi ve askeri olarak eşit bir muhatap olarak görmediğini belirtti. Dış ilişkilerin temel kuralı olan milletler arasında eşitlik ilkesini de ihlal ettiğinin altını çizdi.

Dendias, “Çeşitli ülkeleri aşağı yukarı eşit olarak sıralayan aşağılayıcı bir yaklaşımdır.” diyerek açıklarını tamamladı.

Türkiye-Yunanistan Gerilimi

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) kaynakları, 23 Ağustos Salı günü Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı F-16’lar, Ege ve Doğu Akdeniz’de uluslararası hava sahasındaki görev uçuşları sırasında Girit Adası’nda konuşlandırılmış vaziyetteki Yunanistan’ın radar kilidi ile taciz edildiğini bildirmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamaların ardından yaptığı konuşmada, “Bir gece ansızın gelebiliriz.” diyerek dikkat çekmişti.

Türkiye’nin bu konudaki kararlılığını sürdüreceğini vurgulayarak, “Yunanistan bunun farkında olduğu için kendilerine çekidüzen verme yoluna girdiler.” diyerek yorumda bulunmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın