Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yunanistan Türkiye’yi Suçladı: Rus Yaptırımı Uygulanmıyor

Türkiye'yi her fırsatta şikayet etmeye devam eden Yunanistan'dan son olarak Rusya ve NATO ile ilgili tepki çeken söylemler geldi. İşte detaylar...
Yunanistan Türkiye’yi Suçladı: Rus Yaptırımı Uygulanmıyor
HABER GİRİŞ

Yunanistan Avrupa Birliği’ne (AB) Türkiye’yi şikayet etmesin sonra bu seferde NATO’ya yöneldi. Yunanistan Dışişleri Bakanvekili Varvitsiotis Miltiadis, NATO Parlamenter Asamblesi (NATOPA) Akdeniz ve Orta Doğu Özel Grubu çalışmalarında Türkiye’ye yönelik dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Yunanistan Dışişleri Bakanvekili Miltiadis, NATOPA’da Türkiye’yi Rusya’nın yaptırımları atlatmasına yardımcı olmakla suçladı. Ayrıca Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini engellediğini vurguladı.

“Türkiye Rusya’ya Karşı Yaptırımları Uygulamıyor”

Yunan yetkili, Yunanistan’ın Ukrayna’nın yanında olduğunu vurgulayarak, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunda Türkiye’nin sorumlu olduğunu bildirdi. NATO üyeliği konusunda Türkiye’nin tutumunu verimsiz olarak nitelendirdi.

Dışişleri Bakanvekili Miltiadis, Türkiye’nin Avrupa müktesebatına uyum sağlamadığını Rusya’ya karşı yaptırımlara uymadığını söyledi. Enerji, turizm ve ihracat konusunda Yunanistan’ın ve diğer tüm ülkelerin beden ödediğini bildirdi. Ankara’nın Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımları atlatması için pencere açtığını bundan özel mali faydalar elde edildiğini aktardı.

Türkiye’yi her noktada şikayet eden Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’den Türkiye’ye karşı tavır alınmasını istedi. Türkiye’nin saldırganlıkta bulunduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Yunanistan’ın eski Başbakanı Aleksis Çipras ise Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’den Türkiye’ye karşı yaptırım uygulanmasını istedi. Türkiye’nin Yunanistan’ın egemenlik haklarını ihlal ettiğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.