Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yunanistan: Türkiye’den Korkmuyoruz!

Türk-Yunan gerilimi dinmiyor. Çavuşoğlu’nun Yunanistan çıkışına Atina’dan gelen tepki dikkat çekti. Ayrıntılar haberde...
Yunanistan: Türkiye’den Korkmuyoruz!
HABER GİRİŞ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bugün Ankara’da gerçekleştirdiği sene sonu değerlendirme toplantısında Yunanistan ile olan gerilime değinmesinin ardından Türk-Yunan çatışması tekrar gündeme geldi.

Bakan Çavuşoğlu’nun adalar konusunda Atina’yı hedef alarak yaptığı “Sonu sizin için hiç iyi olmaz” çıkışına Yunanistan’dan tepki geldi.

Yunanistan Başbakan Yardımcısı Yannis Economos, Çavuşoğlu’nun söylemlerini Atina için tehdit olarak gördü.

Ancak ülkesinin bu tehditlere karşı “ne sindirildiğini ne de korktuğunu” söyleyerek dikkat çekici açıklamalar yaptı.

Yunanistan’ın merkez basın organı Greek City Times’da yer alan habere göre Başbakan Yardımcısı, hükümetin dış tehditlere göre hareket etmediğinin, uluslararası hukuk çerçevesinde ulusal çıkarları temel aldıklarının altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Economos, ” Türkiye’nin izlediği tehdit ve provokasyon taktiği, Yunanistan’ın ne sindirildiği ne de korktuğu anlamına geldiği için hiçbir şekilde işe yaramayacak” dedi.

Türkiye’nin Yunanistan için yaptığı uyarıyı aynı şekilde iade eden Economos, “Türk yetkililerin çıkmaza girip aynı yolda yeni yılda da ilerlememesinde fayda var” şeklinde ifadede bulundu.

“Türkiye Şiddete Başvurarak Modern Standartların Dışına Çıkıyor”

Başbakan Yardımcısı’nın açıklamalarına benzer bir yanıt da Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan geldi.

Temsilci Georgios Arnaoutis’in yorumunu paylaşan bakanlık, “Türkiye artık tüm medeni ve seçkin ülkelerin uyguladığı kuralların olduğunu anlamalı” şeklinde açıklamada bulundu.

Türkiye’nin kurallara uymak yerine şiddete eğilmekle suçlandığı açıklamada, bu tavrın 21. yüzyıl için uygun olmadığı belirtildi.

Ankara yönetimine verilen yanıtta, “Kuralları beğenmiyorsunuz diye şiddet kullanma tehdidinde bulunmak başka yüzyılları anımsatıyor ama bu kesinlikle 21. yüzyılı değil” şeklinde yorum yapıldı.

Modern standartların dışına çıkıldığına işaret eden Arnaoutis, “Kaba ve benzeri görülmemiş olan şiddet tehdidinde Yunanistan, uluslararası hukukun öngördüğü tüm haklarını kullanarak kuralları uyguluyor” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın