Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yunanistan El Koyduğu 107 Bin Ton Petrolü İade Edecek

İran’ın itirazları üzerine Eğriboz Temyiz Mahkemesi, Yunanistan’ın Lana tankerindeki petrolü alıkoyma kararını iptal etti.
Yunanistan El Koyduğu 107 Bin Ton Petrolü İade Edecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Mayıs ayında İran petrolü taşıyan Lana isimli tanker, ABD’nin talebi üzerine Yunanistan tarafından alıkonulmuştu. Söz konusu kararın gerekçesi olarak petrolün satışından elde edilen gelirin terörü finanse etmek için kullanılacağı gösterilmişti.

Ardından Yunan Sahil Güvenlik birimleri petrol transferi nedeniyle tanker içinde patlamaya müsait durumun olduğunu ve boşaltılması durumunda tankerin dengesinde bozulma olacağını açıkladı.

Bu doğrultuda Lana tankerindeki petrolün transferinin, oluşabilecek yangın riski nedeniyle bir süreliğine durdurulmasına karar verilmişti.

Kathimerini gazetesi sürece ilişkin son gelişmeleri açıkladı. 7 Haziran’da görülen dava sonucunda, Eğriboz Temyiz Mahkemesi’nin İran’ın konuya ilişkin itirazlarını kabul ettiği ve hakimin tankerdeki 107 bin ton petrole el koyma ve başka gemiye aktarma kararını iptal ettiği bildirildi.

Mahkemenin verdiği kararla birlikte ABD tarafından kiralanan Ice Energy petrol tankerine transfer edilen İran petrolü yeniden iade edilecek.

Yunanistan’ın Hamlesinin Ardından İran’dan da Cevap Gelmişti

Yunanistan’ın tankerdeki petrole el koymasının ardından İran, Yunanistan’ın Tahran Maslahatgüzarını Dışişleri Bakanlığına davet etmişti.

Misilleme olarak Tahran hükümeti Basra Körfezi’nde Yunanistan’a ait Prudent Warrior ve Delta Poseidon isimli iki petrol tankerindeki yaklaşık 1,8 milyon varil petrole el koymuştu.

Bu arada Yunanistan Nisan ayında, Ege Denizi’ndeki Evia adası açıklarında, Rusya’ya ait bir petrol tanker gemisine el koymuş, hemen birkaç gün sonrasında ise serbest bırakılmasına karar vermişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu