Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yunanistan Açıkladı: Türkiye ile Diyalog Sürecindeyiz

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yerapetritis, Hakan Fidan ile iyi niyetli ama dikkatli bir iyimserlikle diyalog sürecine girildiğini bildirdi. Detaylar haberde;
Yunanistan Açıkladı: Türkiye ile Diyalog Sürecindeyiz
HABER GİRİŞ

Türk-Yunan ilişkilerinde son dönemde yeşeren ılımlı havaya yönelik Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Yerapetritis, açıklamada bulundu. Türkiye ile ilişkilerin başlangıcında olduklarını dile getiren Yerapetritis, iyi niyetle diyalog sürecine girildiğini açıkladı.

Türkiye-Yunanistan arasındaki ilişkilerde üslup değişikliği ile Ege’deki huzurun önemli kazanımlardan olduğunu savunarak, uluslararası hukuka bağlılık ve dürüstlük gerektiğine dikkat çekti.

Büyük farklılıklara, anlık tarihsel bilinç ve bunların karmaşıklığının tam olarak anlaşılmasına değineceklerini vurgulayan Yerapetritis, şöyle konuştu;

“Ancak tutarlılık ve dürüstlüğün somut ve kalıcı örnekleri olmalı. Daha sonraki aşamada uluslararası yargı önüne getirilebilecek tek önemli farkımız olan ‘kıta sahanlığının sınırlandırılması’ ve ‘münhasır ekonomik bölge’ konusuna da değineceğiz.”

Yunanistan 5 Maddelik Plan Önerdi

İsrail-Filistin arasındaki gerilimden de bahseden Yerapetritis, Yunanistan’ın çatışmayı sonlandırmak için 5 maddelik bir plan önerdiğine işaret etti.

GCM Yatırım Banner

Bu maddelerde Yunanistan’ın başta sivillere karşı yapılan düşmanca tavırların sona erdirilmesi istediğini belirterek, rehin alınan herkesin hemen serbest bırakılması ve sağlık gibi kritik hizmetlerden yararlanılabilmesi için insani koridor açılması gerektiğinin altını çizdi.

Ayrıca Avrupa Birliği (AB) ve Körfez ülkelerinin saldırıları kınaması gerektiğini dile getirerek, sorunun temelini ele alacak uluslararası bir forum oluşturulması gibi maddelerin İsrail-Filistin çatışmasını sonlandırmaya yönelik olduğunu ekledi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Yerapetritis, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile iyi niyetle ancak dikkatli bir iyimserlikle istişare sürecine başladıklarının bilgisini verdi.

Yerapetritis açıklamasında, Türkiye ve Yunanistan ilişkilerinde henüz diyalog sürecinin başında olduklarını da kaydetti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.