Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yunan Ekonomisinin 2Ç20’deki %15,2’lik Rekor Daralması Yıllık Görünümü Kötüleştirmedi

Turizme bağımlı Yunanistan, GSYİH’de büyük bir düşüş yaşayarak yıllık bazda %15,2 düştü ancak hükümet rakamların ülkenin yıllık görünümünü kötüleştirmediğini söyledi.
Yunan Ekonomisinin 2Ç20’deki %15,2’lik Rekor Daralması Yıllık Görünümü Kötüleştirmedi
HABER GİRİŞ

İlk çeyrekteki yüzde 1,6’lık daralmasının beklendiği kadar kötü olmadığı söylenen Yunanistan ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 15,2 küçüldü.

Yunan İstatistik Kurumu (ELSTAT) tarafından Perşembe günü açıklanan verilere göre koronavirüsün yayılmasını engellemek için kısıtlamalardan kaynaklanan ekonomik faaliyetteki yavaşlama sonucu ekonomi yıllık bazda yüzde 15,2’lik rekor daralma yaşadı.

Yıllık bazda daralma 16’lık kayıp tahminlerinin hafif altında kalsa da yine de kilitlemenin ekonomi üzerindeki etkisini açıkça ortaya serdi. 2020’nin ilk çeyreğine kıyasla ise GSYİH yüzde 14 oranında düştü.

ELSTAT, ikinci çeyrek verilerine ilişkin tahminlerin yeni veriler geldikçe revize edilmesinin beklendiğini de vurguladı.

Çeyreklik büyüme oranları bölümünde ELSTAT, toplam nihai tüketim harcamalarının birinci çeyreğe göre yüzde 9,3 azaldığını bildirdi. Brüt sabit sermaye oluşumu (GFCF) 2020’nin ilk çeyreğine göre yüzde 2 azalırken mal ve hizmet ihracatı %32,1 azaldı.

Mal ihracatı yüzde 12,3, hizmet ihracatı ise yüzde 48,3 geriledi. Mal ve hizmet ithalatı yılın ilk çeyreğine göre %16,7 gerilerken mal ithalatı yüzde 14,7, hizmet ithalatı ise yüzde 24,8 azaldı.

Toplam nihai tüketim harcamaları 2019 yılının 2. çeyreğine göre %10,1 düşüş kaydederken brüt sermaye oluşumu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,3 azaldı.
Yunanistan GSYİH İkinci Çeyrek
Kaynak: ELSTAT

Mal ve hizmet ihracatı yıllık bazda yüzde 32,1 azalırken mal ihracatı yüzde 15,4, hizmet ihracatı yüzde 49,4 azaldı. Mal ve hizmet ithalatı 2019’un ikinci çeyreğine göre yüzde 17,2 azalırken mal ithalatı yüzde 15,3; hizmet ithalatı yüzde 25,7 azaldı.

En kötü senaryoda, Maliye Bakanlığı yılın ikinci çeyreği için %15,7’lik bir daralma öngörmüştü ve 2020’deki durgunluk bir bütün olarak %8 civarında tahmin edilmişti. Bu da Yunan ekonomisini 2017’ye geri götürecek bir gelişme olacaktı.

Öte yandan yaz tahminlerini açıklayan Avrupa Komisyonu, Temmuz’daki raporunda en sert daralma tahminini Yunanistan için değil İtalya için yapmıştı.
Avrupa Komisyonu Tahmin
Kaynak: European Commission

Yunanistan GSYİH’sinin yüzde 9 daralacağını öngören AB Komisyonu, İtalya için yüzde 11,2’lik tahminde bulundu.

İtalya’nın 2Ç20’deki GSYİH düşüşü ise yüzde 12,8 ile Yunanistan’a kıyasla daha az sert geldi. Bununla birlikte Yunan hükümeti, yüzde 15,2’lik düşüşün ülkenin yıllık görünümünü kötüleştirmediği konusunda ısrar etti.

Hükümet sözcüsü Stelios Petsas Perşembe günü yaptığı açıklamada, son rakamların kilitlemenin etkilerini yansıttığını ve bu yıl GSYİH’de %7,9’luk düşüşe işaret eden Yunanistan’ın yıllık beklentilerini değiştirmediğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın