Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yumaklı: Gıda İsrafı Birçok Küresel Sorunun Temelini Oluşturuyor

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, gıdanın adaletsiz paylaşımı ve israfının birçok küresel sorunun temelini oluşturduğunu söyledi. Detaylar...
Yumaklı: Gıda İsrafı Birçok Küresel Sorunun Temelini Oluşturuyor
HABER GİRİŞ

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, gıda başta olmak üzere kaynakların adaletsiz paylaşımı ve gıda israfının, dünya barışını tehdit eden çok sayıda küresel sorunun temelini oluşturduğunu ifade etti.

Bakan, 29 Eylül Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yayımladı.

Küresel iklim değişikliği, Kovid-19 pandemisi, dünya nüfusundaki artış ve jeopolitik riskler gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak küresel çapta tarım ve gıda güvenliğinin öneminin bir kez daha anlaşıldığına dikkat çekti.

Bunun bilincindeki ülkelerin, doğal kaynaklarını korumak, toprağı, suyu yönetmek ve tarımda sürdürülebilirliği sağlamak amacıyla tedbirler aldığını ve almaya devam ettiğini ifade etti.

“Her Yıl 1,3 Milyar Ton Gıda İsraf Ediliyor”

Gıda israfının da çok boyutlu bir sorun olarak belirdiğini söyleyen Yumaklı, dünya genelinde her yıl, üretilen gıdanın üçte birinin kayba uğradığı ya da israf edildiği bilgisini verdi.

GCM Yatırım Banner

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün hazırladığı Küresel Gıda Kaybı ve İsrafı Raporu’ndan bilgiler sunarken dünya genelinde her yıl yaklaşık 1,3 milyar ton gıdanın israf edildiğinin, Türkiye’de ise bu rakamın 18,2 milyon ton civarında olduğunun altını çizdi.

Açıklamasının devamında, gıda başta olmak üzere kaynakların adaletsiz paylaşımı ve gıda israfının, dünya barışını tehdit eden birçok küresel sorunun da temelini oluşturduğunu kaydetti.

Yumaklı, Türkiye’nin 2020 yılında FAO işbirliğiyle gıda kaybı ve israfının azaltılmasına yönelik büyük çaplı “Gıdanı Koru-Sofrana Sahip Çık” kampanyası başlatttığını da hatırlattı.

Bakanlık olarak paydaşlarla birlikte gıda kayıplarının ve israfının önlenmesine yönelik ulusal ve uluslararası alandaki çalışmaların kararlılıkla sürdürüleceğini sözlerine ekledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın